Switch Language

ВІТАМІНИ ТА МІНЕРАЛИ

Навіщо потрібні вітаміни?

Вітаміни — невидиме джерело енергії, здоров’я і життєвих сил. Їх дефіцит може спричинити низку важких наслідків. Вітаміни тісно пов’язані з усіма органами. Якщо не вистачає хоча б одного з них, може дати збій вся система під назвою «організм».

Поділитись:

Що таке вітаміни

Вітаміни – похідне від латинського слова vita — життя. Це слово повністю описує їх біологічну функцію і важливість для людини. Це низькомолекулярні органічні сполуки, які підтримують низку біохімічних і фізіологічних процесів [1].

Вітаміни поділяють за їхньою здатністю розчинятися в жирі або воді:

 1. Жиророзчинні вітаміни. Більшість з них важливі для неферментативних процесів. До жиророзчинних відносяться А, Е, D, К.
 2. Водорозчинні вітаміни. Виступають в якості коферментів, беручи участь у ферментативних реакціях. Це вітаміни групи В, вітамін С, Р та інші.

Кілька фактів про вітаміни:

 • Усього існує 13 важливих вітамінів, необхідних людині щодня.
 • Крім вітамінів вчені виділяють вітаміноподібні речовини. Вони схожі за властивостями зі своїми побратимами, але організм не синтезує їх у достатній кількості.
 • Вітаміни є каталізаторами [2] біохімічних процесів: прискорюють обмін речовин, ріст клітин тощо.
 • У кожної з цих речовин кілька назв — тривіальні (наприклад, вітамін Е), хімічні та медичні.
 • Кожен вітамін виконує свою важливу функцію і має денну норму.
 • Для запуску внутрішніх процесів потрібні лише малі дози вітамінів, що вимірюються в міліграмах (мг) або мікрограмах (мкг).

За дефіциту вітамінів може виникати гіповітаміноз, підвищуватися ризик розвитку різних захворювань.

Вітаміни і продукти в яких вони знаходяться

Роль вітамінів в організмі людини

Кожен нутрієнт виконує свою окрему задачу або низку функцій.
Основна роль вітамінів в організмі така:

 • включаються в ферменти та допомагають перебігу важливих обмінних реакцій;
 • приймають участь в обміні жирів, вуглеводів і білків;
 • залучаються до процесів синтезу ДНК і поділу клітин;
 • підвищують імунітет;
 • знижують стомлюваність і депресивні настрої;
 • підтримують нормальну функцію внутрішніх органів;
 • допомагають шкірі, волоссю і нігтям виглядати здоровими.

ВООЗ давно наголошує на потребі організму у вітамінах. Спеціально створена система VMNIS (Інформаційна система з вітамінів та мінералів) збирає дані щодо нестачі вітамінів і мінералів по всьому світу. Одне з пріоритетних завдань ВООЗ — боротьба з дефіцитом корисних нутрієнтів у харчуванні[3].

Є три групи порушень, пов'язаних із вітамінами:

 • їх повна відсутність у раціоні харчування (авітаміноз);
 • їх нестача (гіповітаміноз);
 • надлишок (гіпервітаміноз).

Усі стани розвиваються поступово і можуть призвести до серйозних ускладнень. Часто авітаміноз проявляється так:

 • підвищена стомлюваність;
 • м'язова слабкість;
 • знижений імунітет;
 • суха та бліда шкіра;
 • гормональні порушення.

Оскільки вітаміни беруть участь у всіх важливих процесах, то й симптомів їх нестачі дуже багато.

Навіщо потрібні вітамінні комплекси

Традиційне джерело вітамінів і мінералів — правильне харчування. Сьогодні цей аспект стоїть під питанням:

Icon with number 1

знайти дійсно цінні органічні продукти важко;

Icon with number 2

левова частка вітамінів втрачається за термічної обробки, але без неї у побуті не обійтися;

Icon with number 3

біодоступність вітамінів невелика, тому потрібно їсти значну кількість продуктів, щоб заповнити їх нестачу.

Комплекс вітамінів — об'єктивне вирішення задачі. Сучасні комплекси містять декілька вітамінів, а також мінералів. Справа в тому, що ці речовини доповнюють один одного: без деяких мінералів вітаміни не засвоюються і навпаки.

Вітаміни необхідні [6]:

 • вагітним жінкам;
 • дітям;
 • особам із захворюваннями нирок, печінки і шлунково-кишкового тракту;
 • всім за зміни часових поясів, сезонного авітамінозу;
 • у розпал епідемій для підтримання імунітету;
 • в період підвищених розумових та фізичних навантажень.

Вітамінні комплекси Супрадин® від Байєр випускається в декількох формах – як для дорослих, так і для дітей молодшого віку. Супрадин® Актив містить 13 вітамінів, 9 мінералів, а також інші цінні речовини. Наприклад, до складу Супрадин® Актив входить Q10 — особлива речовина, що відповідає за перебіг енергетичних процесів у клітинах.

 

[1] Докучаева, Е. А. Д 63 Общая биохимия: Витамины: практикум / Е. А. Докучаева, В. Э. Сяхович, Н. В. Богданова; под ред. С. Б. Бокутя. — Минск : ИВЦ Минфина, 2017. — 52 c.
[2] Коноплева Е. В. Клиническая фармакология том 2. 2015 год.
[3]ВООЗ Інформаційна система з вітамінамів та мінералів.
[4]WHO recommendations on antenatal care for a positive pregnancy experience. World Health Organization. 2016.
[5] Human Vitamin and Mineral Requirements, FAO/WHO expert consultation on human vitamin and mineral requirements, FAO 2001.
[6] Клинические аспекты применения мультивитаминных комплексов для инъекций (МВКИ). По материалам статей, опубликованных в журнале «Вестник интенсивной терапии» 2006, №3 и 4 А.Е.Шестопалов, А.В.Дмитриев, В.Б.Зингеренко

*Guliyev VB, Gul M, Yildirim A. Hippophae rhamnoides L.: chromatographic methods to determine chemical composition, use in traditional medicine and pharmacological effects. J Chromatogr B Analyt Technol Biomed Life Sci. 2004;812(1-2):291‐307. doi:10.1016/j.jchromb.2004.08.047 

**Shankar A.H., Prasad A.S. Zinc and immune function: the biological basis of altered resistance to infection. Am J Clin Nutr. 1998 Aug;68(2 Suppl):447S-463S https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C

***Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Essential Fatty Acids. https://lpi.oregonstate.edu/mic/other-nutrients/essential-fattyacids Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Choline. https://lpi.oregonstate.edu/mic/other-nutrients/choline 

****Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Vitamin K. https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-K Oregon State University. Linus Pauling Institute. Micronutrient Information Center. Biotin. https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/biotin

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом.

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.