Гаряча лінія

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище або скаргу на якість продукції, що виникли при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган.

Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com, або звернутись на безкоштовну гарячу лінію компанії «Байєр» за телефоном 0 800 4002 19.

закрити

українська/ русский

ЗАЧЕМ НУЖНЫ ВИТАМИНЫ

МІНЕРАЛИ

Наш організм містить переважну більшість - 81 з 188 - виявлених в природі хімічних елементів.

BBrCaCrCuIKMgMnMoPSSeSiSnVZn

Бор було відкрито у 1910 році, і дуже скоро його визнали важливим елементом для розвитку рослин. детальніше

Хоч він міститься у всіх тканинах нашого організму, значення бору для людини стало ретельно вивчатися лише з 1980-х років. Нині його вважають особливо важливим для утворення і підтримки здоров’я кісток і хрящів.

Бор також регулює активність багатьох життєво важливих ферментів, зменшує ризик розвитку сечокам’яної хвороби і сприяє утворенню нуклеїнових кислот, необхідних для оновлення клітин всіх органів и тканин організму.

згорнути
 • Безпека прийому

  Верхня межа рівню добового споживання бору, яке не спричиняє побічні ефекти

  Вік Верхня межа мг/добу
  Діти
  1-3 років 3
  4-8 років 6
  Підлітки і дорослі
  9-13 років 11
  14-18 років 17
  Старше 19 років 20
  Вагітні і годувальниці
  Моложе 18 років 17
  Старше 18 років 20

  Джерело: ‘Dietary Reference Intakes: Application of Dietary Accessment’ (2001) Food & Nutrition Board, Institute of Medicine, the National Academies Press http://www.nap.edu/openbook.php?isbn=0309071836

  Симптоми отруєння виникають при дозах від 100 мг бору. Дози 15-20 г можуть бути смертельними.

  Правила техніки безпеки при застосуванні будь-яких мінералів:

  • орієнтуватися на добову потребу (вона може бути різною в залежності від віку, статі і країни проживанн);
  • не перевищувати гранично припустимих доз і тривалості прийому;
  • не забувати про обмеження і протипоказання.

  Обмеження і протипоказання

  Прийом борвмісних препаратів всередину протипоказаний при підвищеній індивідуальній чутливості і недостатності функції паращитоподібних залоз (гіпопаратиреоз).

  Місцеве застосування борної кислоти протипоказане:

  • хворим з порушеннями функцій нирок;
  • матерям-годувальницям для обробки молочних залоз;
  • дітям;
  • вагітним;
  • особам з індивідуальною непереносимістю.

  Не рекомендується наносити препарати борної кислоти на великі площі поверхні тіла.

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти при використанні препаратів бору у рекомендованих дозах з урахуванням обмежень і протипоказань – явище вкрай рідке. Можливі поодинокі випадки нудоти, здуття животу та/або діареї, а також алергія у схильних до неї людей.

  згорнути
 • Основні харчові джерела бору

  Найбільша кількість бору міститься у винограді, яблуках, моркві і грушах. Багато його у вині, пиві й сидрі, а також у бобових, горіхах, чорносливі, фініках і у меді. Менш – у мя’сних, рибних і молочних продуктах.

  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит бору

  Причини дефіциту бору

  Дефіцит бору у людини може виникнути через недостатнє надходження його з їжею або через порушення обміну бору в організмі.

  Перші ознаки нестачі бору найчастіше співпадають з ранніми симптомами остеопорозу:

  • посічене волосся;
  • шарування нігтів;
  • зуби, що кришаться;
  • помірні болі у кістках та суглобах при навантаженні.

  Тривалий дефіцит бору в організмі призводить до підвищеної крихкості кісток, сповільненого зрощення переломів і загоєння ран, передчасного згасання жіночої і чоловічої статевої функції, схильності до сечокам’яної хвороби та цукрового діабету.

  Лікування дефіциту бору

  При виявленні дефіциту бору рекомендується споживати більше продуктів з високим вмістом бору. Іноді потрібно використовувати препарати, що містять бор, з розрахунку 1-2 мг бору на добу.

  Оскільки нестача бору сприяє розвитку дефіциту інших мінералів і вітаміну D, через що часто супроводжується серйозними порушеннями обміну речовин, лікування має включати до себе не лише борвмісні препарати. Їх застосування слід обов’язково узгодити з лікарем.

  Надлишок бору

  Причини надлишку бору

  Надлишкова кількість бору може потрапити до організму через передозування його препаратів, надмірного спринцювання розчином борної кислоти, після техногенних катастроф або через підвищений вміст бору у грунті та питній воді. При обробці сосків матерів-годувальниць розчином борної кислоти іноді трапляється отруєння немовлят.

  Ознаки надлишку бору

  При хронічному отруєнні бором відбувається втрата апетиту й ваги, блювання, загальмованість, зниження статевої активності.

  При гострій інтоксикації, тобто при одночасному надходженні великих доз бору, розвиваються рясне блювання, діарея і шлунково-кишкові кровотечі. Двоїться в очах, порушується психіка, трапляються судоми. Різке зниження артеріального тиску може привезти до смерті.

  Віддалені наслідки надлишку бору

  Якщо надлишок бору потрапляє до організму протягом тривалого часу, це може призвести до анемії, борного псоріазу і чоловічому безпліддю.

  Лікування надлишку бору

  При виникненні ознак отруєння бором треба припинити його надходження до організму, почати прийом ентеросорбентів та проводити лікування, що полегшує симптоми отруєння (симптоматичне лікування). При гострому отруєнні постраждалого госпіталізують у токсикологічний центр або реанімаційне відділення для інтенсивної терапії.

  Інші захворювання

  Підвищена потреба у борі виникає при низці захворювань, пов’язаних з порушеннями гормонального статусу та обміну речовин у кістковій тканині. Завдяки своїм антисептичним властивостям, борна кислота широко використовується у засобах для лікування і профілактики захворювань слизових оболонок і шкіри.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Вміст бору у продуктах харчування зменшується через їх надмірне очищення.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Бор взаємно покращує засвоєння та підсилює ефект у комбінації з кальцієм, магнієм, цинком і вітаміном D.

  Несприятлива

  • Сповільнює засвоєння аскорбінової кислоти, флавоноїдів та деяких амінокислот.
  згорнути
 • Рекомендовані вікові і статеві норми споживання бору

  За даними різних авторів середньодобова потреба у борі становить 1-3 мг. Офіційно встановлених вікових і статевих норм споживання бору не існує.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

У 1825 році з золи морських водоростей молодим французьким хіміком Антуаном Баларом був виділений новий хімічний елемент. детальніше

Через сильній специфічний запах йому дали назву, що походить від грецького слова bromos, тобто «смердючий».

Нині бром видобувають з води гірких озер, морської води і соляних розчинів, супутніх родовищам нафти. Більша частина брому у людському організмі зосереджена у мозку, печінці, нирках і в крові.

Значення для організму

Головна користь брому для людського організму - його здатність нормалізувати процеси збудження і гальмування у нервовій системі, він заспокоює і допомагає сконцентруватися.

Крім того, бром допомагає регулювати рівень йоду і сприяє перетравлюванню жирів і вуглеводів.

згорнути
 • Безпека прийому

  Бром - дуже отруйна речовина. Вже при вмісті брому у повітрі в концентрації близько 0,001% спостерігається подразнення слизових оболонок, при вищих концентраціях —задуха. Рідкий бром при потраплянні на шкіру спричиняє болючі опіки і рани, що не загоюються тривалий час.

  Токсична доза брому для організму - 3 г, летальна - понад 35 г. Найвища доза препаратів брому, що застосовується у медичній практиці, складає 6-8 г натрію броміду на добу.

  При лікуванні бромом необхідно дотримуватися наступних правил:

  • дотримуватися призначених лікарем доз і тривалості прийому;
  • обмежувати споживання рідини та кухонної солі;
  • приділяти увагу профілактиці закрепів;
  • додатково доглядати за порожниною рота (полоскати з повареною сіллю і перекисом водню);
  • слідкувати за чистотою шкіри.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати брому протипоказані при:

  • туберкульозі;
  • атеросклерозі;
  • астенії;
  • виснаженні;
  • зневодненні;
  • безсольовій дієті;
  • захворюваннях печінки і нирок;
  • підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Застосування брому може супроводжуватися такими побічними ефектами, як бромізм. Виникає загальмованість, сонливість, слабкість, невиразність мови, можлива втрата свідомості. Описана рідкісна форма бром залежного вугрового висипу.

  згорнути
 • Основні харчові джерела брому

  До організму людини бром надходить, головним чином, з рослинною їжею. Головними його джерелами вважаються злакові і бобові культури (квасоля, горох, сочевиця), хліб, горіхи, молочні продукти, риба.

  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит брому

  Причини дефіциту брому

  Нестача брому в організмі людини може виникнути, якщо вона вживає замало рослинних продуктів та/або мешкає у районах з низьким вмістом брому у оточуючому середовищі (віддалені від моря та гірські області).

  Ранні ознаки дефіциту брому

  На початкових стадіях дефіцит брому супроводжується безсонням, підвищеною дратівливістю, схильністю до істерик, зниженням кількості гемоглобіну у крові.

  Пізні ознаки дефіциту брому

  В подальшому дефіцит брому може призвести до тяжких неврологічних і ендокринних захворювань, до викиднів і безпліддя у жінок та до сповільнення зросту у дітей.

  Лікування дефіциту брому

  Дефіцит брому лікується збагаченням раціону продуктами, що багаті на цей елемент, та прийомом ліків, що містять бром.

  Рекомендовані дози натрію броміду при неврастенії, неврозах, істерії, підвищеній дратівливості, безсонні, початкових формах гіпертонічної хвороби, епілепсії*, хореї.

  Вік (років) Доза натрію броміду (г/добу)
  До 1 0,05-0,1
  1-2 0,15
  3-4 0,2
  5-6 0,25
  7-9 0,3
  10-14 0,4-0,5
  Старше 14 0,3-4,0

  * При лікуванні епілепсії препарат призначають,прочинаючи з дози 1—2 г (дорослим) на добу, поступово підвищуючи її до 6—8 г на добу. Одночасно обмежують споживання кухонної солі.

  Враховуючи зв’язок брому з серйозними захворюваннями нервової та ендокринної систем, прийом його препаратів має бути обов’язково узгоджений з лікарем.

  Надлишок брому

  Надлишок брому в організмі трапляється через надмірне споживання препаратів, що містять бром, порушення його регуляції в організмі або мешкання у прибережних і вулканічних районах Землі, де спостерігається надлишок брому в оточуючому середовищі.

  Ознаки:

  • шкірний висип, запалені вузли фіолетово-червоного кольору;
  • риніт, бронхіт;
  • порушення травлення;
  • розлади сну і мовлення, зниження пам’яті, інші неврологічні порушення.

  Віддалені наслідки надлишку брому

  При тривалому прийомі препаратів брому всередину, або при отруєнні ними на виробництві можуть виникати:

  • бромізм (загальмованість, слабкість, невиразність мови, риніт, бронхіт, кон’юнктивіт, спрага, ознаки гастриту, схальність до закрепів);
  • бромодерма (шкірний висип у вигляді синюшних вугрів або фіолетових бляшок на обличчі, гомілках, сідницях, іноді по всьому тілу).

  При гострому отруєнні спостерігається "бромисте оглушення" з послабленням уваги, розладами ходи, утрудненням мовлення.

  Лікування надлишку брому

  При проявах бромізму і бромодерми припиняють надходження брому до організму, використовують ентеросорбенти, великі дози кухонної солі з великою кількістю води, а також сечогінні, проносні і сечогінні засоби.

  При отруєнні парами брому постраждалого слід негайно вивести на свіже повітря. Для подальшого лікування потрібна госпіталізація в токсикологічний центр або реанімаційне відділення.

  Інші захворювання

  Як засіб від безсоння і нервового перевтомлення бром почали застосовувати вже через 10 років після його відкриття. Нині сполуки брому використовують в медицині для лікування таких станів:

  • підвищена дратівливість, істерії, неврози, безсоння;
  • гіпертонічна хвороба;
  • епілепсія;
  • хорея;
  • ожиріння;
  • ендокринні захворювання.

  Розповсюджена легенда щодо застосування брому в армії для зниження статевого потягу не має під собою підстав. Препарати брому не впливають на потяг і потенцію, а справляють снодійний і заспокійливий ефект.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Вплив кулінарної обробки на засвоєння брому досі не вивчений.

  згорнути
 • Взаємодія

  Речовини, що підсилюють ефект брому в організмі, наукою не описані. Вважається негативною його взаємодія з йодом, фтором, хлором и алюмінієм.

  згорнути
 • Рекомендовані вікові і статеві норми споживання брому

  Добова потреба людини у бромі складає 0,5-2 мг, за іншими даними - 3-8 мг. Офіційно затверджені нормативи добового споживання відсутні.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Кістки і зуби дорослої людини містять до 1,5 кілограми кальцію. Це найбільш розповсюджений мінерал і головний будівельний матеріал нашого тіла. детальніше

Кальцій – найважливіший структурний компонент кісткової тканини. Він також підтримує автоматизм серця, забезпечує м’язові скорочення, покращує нервову провідність, нормалізує проникність судинної стінки та бере участь у згортанні крові.

Людина потребує кальцію протягом всього життя, але особливо гостро кальцій потрібен дітям і підліткам у періоди, жінкам під час вагітності та грудного вигодовування, а також після 50 років.

згорнути
 • Безпека прийому

  Максимально припустимою дозою кальцію для дорослих вважається 2500 міліграмів на добу. Рекомендований курс лікування – до 30 днів з подальшою перервою у 1-2 місяці.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати кальцію протипоказані при:

  • підвищеному вмісту кальцію в крові та/або в сечі;
  • сечокам’яній хворобі;
  • гіперпаратиреозі;
  • деяких злоякісних пухлинах;
  • фенілкетонурії;
  • підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти препаратів кальцію при їх прийомі в рекомендованих дозах з урахуванням обмежень і протипоказань – вкрай рідкісне явище. Можливі поодинокі випадки нудоти, здуття животу та/або закрепи.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Більш за все кальцію ми споживаємо з молочними продуктами, особливо з сирами. Решта мінералу надходить з м’ясом, рибою і деякими рослинними продуктами. Найкращими рослинними джерелами кальцію вважаються насіння кунжуту, соняшнику, горіхи, морська капуста, вся зелень і сухі фрукти, а також абрикоси, апельсини, яблука, чорна смородина і грейпфрут.

  Вміст кальцію у деяких продуктах харчування, мг/100 г.

  Молоко:

  Насіння:

  3% жирність 100 Соняшнику 100
  1% жирність 120 Гарбуза 60

  Сири:

  Овочі:

  Тверді 600-1000 Селера 240
  Плавлені 300 Салат-латук 82

  Сир

  95 Зелені оливки 77

  Сметана

  100 Цибуля-порей 60

  Йогурт

  120 Квасоля 40

  М’який сир(0,5% жирність)

  100 Яйця 54

  Пудинг

  85

  Риба:

  Горіхи:

  В’ялена з кістками 3000
  Лісові 290 Сардини з кістками 350
  Мигдаль 254

  Шоколад:

  Грецькі 83 молочний 200
  Арахіс 70 напівгіркий 60
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит кальцію

  Причини:

  Головою причиною дефіциту кальцію в організмі вважається неправильне харчування, проте, можуть бути і десятки інших причин. Серед них виділяються:

  • порушене засвоєння через дефіцит вітаміну D або магнію;
  • менопауза, похилий вік;
  • гіподинамія;
  • паління, зловживання алкоголем, кавою;
  • спадкова схильність;
  • печінкова недостатність;
  • тривале використання кортикостероїдів, протипухлинних і протисудомних засобів, гепарину, тироксину, неоміцину тощо;
  • захворювання ендокринної системи, нирок і шлунково-кишкового тракту.

  Симптоми

  До ранніх ознак дефіциту кальцію в організмі належать м’язові судоми, біль у кістках і суглобах, сонливість і закрепи.

  Наслідки

  Тривала нестача кальцію призводить до підвищеної крихкості кісток. В цьому випадку перелом може виникнути навіть при незначній травмі. Наприклад, в медичній практиці описані переломи стегнової кістки при ударі о кут столу, компресійний перелом трьох грудних хребців, що виник у літньої жінки при витрушуванні килимку тощо.

  Серед інших наслідків можуть бути:

  • м’язова слабкість;
  • серцева недостатність і порушення серцевого ритму;
  • розлади нервової провідності;
  • часті кровотечі і крововиливи.

  Лікування

  Щоб поповнити запаси кальцію, раціон збагачують рибою, м’ясом, молочними продуктами і протягом 2-3 місяців приймають препарати кальцію, а також вітамін D. Добова доза не повинна бути менш за добову потребу.

  За рекомендацією лікаря доза може бути збільшена, але тривалість лікування при цьому скорочується до 1 місяця.

  Надлишок кальцію

  Причини надлишку кальцію

  При нормальному харчуванні в організмі здорової людини надлишок кальцію виникнути не може. Однак, його може спровокувати тривалий безконтрольний прийом препаратів кальцію і вітаміну D в надмірних дозах, а також низка захворювань ендокринної системи, печінки, нирок і крові.

  Ознаки

  Підвищення рівню кальцію в крові може проявлятися слабкістю, депресією, нудотою і блюванням, зниженням артеріального тиску і порушеннями серцевого ритму. Ці симптоми не є специфічними, але дозволяють запідозрити підвищення рівню кальцію та провести необхідні аналізи.

  Наслідки

  Надлишкові дози кальцію і вітаміну D можуть спричинити гіперкальціємію (надлишок кальцію в крові), після якої відбувається інтенсивне накопичення мінералу в кістках і тканинах, наприклад, камені у нирках.

  Тривалий надлишок кальцію порушує функціонування м’язової і нервової тканин, а також збільшує зсідання крові.

  Лікування надлишку кальцію

  З метою знизити вміст кальцію застосовують сечогінні засоби і ентеросорбенти. У важких випадках необхідна госпіталізація у відділення інтенсивної терапії, внутрішньовенні крапельні вливання, введення діуретиків, кортикостероїдів тощо.

  Лікування інших захворювань

  Препарати кальцію також застосовуються для забезпечення підвищеної потреби у кальції при таких станах:

  • у періоди зросту та статевого дозрівання дітей;
  • у вагітних і годувальниць;
  • при судомних синдромах;
  • для лікування надлишку калію в крові;
  • при остеопенії і остеопорозі;
  • для покращення згортання крові та зниження проникності кровоносних судин;
  • при недостатній функції паращитоподібних залоз;
  • при серцево-судинних захворюваннях;
  • при хронічному гепатиті і токсичних ураженнях печінки;
  • при шкірних захворюваннях;
  • для профілактики карієсу;
  • при лікуванні м’язової дистрофії;
  • при лікуванні чоловічого безпліддя;
  • при алергії;
  • як загальнозміцнюючий засіб для підвищення імунітету, покращення пізнавального процесу, пам’яті, сну.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  При тривалому варінні овочів в них руйнується до 25% наявного кальцію, тому варити їх краще у пароварці.

  Важливо пам’ятати, что кальцій не здатний засвоюватися організмом без тваринного жиру або рослинних олій, що містять вітамін D. Не забувайте додавати їх у страви. Засвоєнню кальцію також допоможе зелень петрушки або укропу.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Всмоктування кальцію з кишечнику покращується завдяки вітамінам D і С, лактозі, ненасиченим жирним кислотам.
  • Магній перешкоджає вимиванню кальцію з кісток.

  Несприятлива

  • Кальцій погано засвоюється з продуктів, що містять солі щавлевої кислоти, таких як щавель, буряк, ревінь, шпинат.
  • Кальцій суттєво знижує всмоктування заліза у шлунково-кишковому тракті.

  Запобігти взаємній нейтралізації кальцію і заліза сприяє роздільне споживання продуктів, що містять кальцій (молоко, зелені овочі) і страв, збагачених залізом (м’ясо, печінка). При виборі вітамінно-мінеральних препаратів слід віддавати перевагу тим, де кальцій і залізо розділені.

  згорнути
 • Норми споживання

  В Україні рекомендована добова потреба здорових людей у кальції встановлена наказом Міністерства Охорони Здоров’я №272 від 18.11.1999 року.

  Кальцій в міліграмах

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 400 400
  4-6 місяців 500 500
  7-12 місяців 600 600
  1-3 років 800 800
  4-6 років 800 800
  6 років(учні) 800 800
  7-10 років 1000 1000
  11-13 років 1200 1200
  14-17 років 1200 1200
  18 років і старше 1200 1200

  Для порівняння наводимо добові норми споживання кальцію, рекомендовані Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я.

  • діти до 3 років — 600 мг;
  • діти від 4 до 10 років — 800 мг;
  • діти від 10 до 13 років — 1000 мг;
  • підлітки від 13 до 16 років — 1200 мг;
  • молодь від 16 і старше — 1000 мг;
  • дорослі від 25 до 50 років — від 800 до 1200 мг;
  • вагітні жінки і годувальниці — від 1500 до 2000 мг.
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Найважливіше значення хрому для людини пов’язане з його участю у регуляції обміну жирів і вуглеводів. Якщо нам бракує хрому, то хочеться солодкого. детальніше

Але чим більш ми споживаємо цукру, тим нижче падає рівень хрому.

Цей мікроелемент також бере участь у роботі серцевого м’язу і кровоносних судин, сприяє виведенню з організму токсинів і знижує рівень холестерину.

згорнути
 • Безпека прийому

  Безпечним для здорової людини визнано щоденний прийом препаратів хрому у межах 200 мікрограмів на добу при тривалості курсу 3-6 місяців.

  Токсична доза для людини - 200 міліграм, смертельна – більше 3 грам.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати хрому протипоказані при підвищеній індивідуальній чутливості, високому рівні хрому у крові і при роботі на виробництві, пов’язаному з хромуванням.

  Побічні ефекти

  Серйозних побічних ефектів при застосуванні хрому не описано. Тільки при дозах понад 1000 мкг може виникати підсилене газоутворення, відчуття дискомфорту у животі, послаблювальний ефект. При зниженні дози ці симптоми зникають.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Понад все хрому містить яловича печінка, м’ясо, перлова крупа, бобові, хлібні вироби з цілісних злаків. Достатньо його і в пшеничному борошні найвищих сортів, курчатах, яєчному білку, пиві, знежиреному молоці, але біологічна активність хрому у цих продуктах замала.

  Вміст хрому у продуктах харчування

  Продукт Хром, мкг/100 г
  Бразильський горіх 100
  Сушені фініки 29
  Груша 27
  Томати 19
  Шампіньйони 17
  Броколі 16
  Брюсельська капуста 14
  Цибуля 14
  Огірок 14
  Мак 12
  Лісовий горіх 12
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит хрому

  Причини

  Вміст хрому в звичайному для нас раціоні забезпечує мінімум фізіологічної потреби. Як тільки в дієті починають переважати кондитерські продукти та вироби з борошна, швидко настає нестача хрому.

  Дефіцит хрому також спостерігається при дитячому діабеті, коронарному атеросклерозі, у людей з надмірною вагою та при підвищених фізичних навантаженнях. Особливо високий його ризик у вагітних і годувальниць, оскільки хром переходить з організму вагітної до плоду, а потім – з організму годувальниці до немовляти у складі грудного молока.

  Ознаки

  Симптоми нестачі хрому дуже подібні симптомам цукрового діабету. До них належать відчуття тривоги, послаблення пам’яті, втомлюваність, безсоння, невралгії, зниження чутливості у кінцівках, порушення м’язової координації і спрага.

  Наслідки

  Тривалий дефіцит хрому призводить до коливань рівню цукру і підвищенню концентрації холестерину у крові, підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, атеросклерозу і цукрового діабету, затримує зріст дітей, та порушує репродуктивну функцію у чоловіків.

  Лікування дефіциту хрому

  • Збагачення харчового раціону хромвмісними продуктами.
  • Прийом хромвмісних ліків з розрахунку від 50 до 200 мкг хрому на день. Враховуючи схожість проявів хромдефіцитних станів з симптомами цукрового діабету, дози і тривалість прийому препаратів мають бути узгоджені з лікарем.

  Надлишок хрому

  Причини

  Найчастішою причиною надлишку хрому в організмі є його підвищена концентрація у повітрі промислових районів. Також він може стати наслідком порушень обміну хрому в організмі і надлишкового прийому хромвмісних біодобавок.

  Ознаки

  Надлишок хрому виявляється схильністю до алергічних реакцій, різноманітними шкірними висипами і розладами нервової системи.

  Наслідки

  Люди, що вдихають хромовий пил на виробництві, захворюють на рак легень у 20—30 разів частіше, ніж зазвичай. В Інших випадках надлишок хрому призводить до ерозії слизових оболонок (гастрити, виразки), до бронхітів, астми та різним захворюванням шкіри.

  Лікування надлишку хрому

  При отруєнні хромом необхідно припинити його надходження до організму і провести симптоматичне лікування. Можливе застосування хелатуючої терапії (дімеркаптопропансульфонат з аскорбіновою кислотою). При контакті з солями хрому рекомендується миття у душі з розчином Ca,Na2-ЕДТА.

  Роль хрому у лікуванні

  Хром має велике значення для лікування і профілактики:

  • цукрового діабету (насамперед II типу);
  • порушень вуглеводного і жирового обміну у матері і плоду/дитини при вагітності/годуванні;
  • атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Основні втрати хрому відбуваються під час промислового очищення продуктів. При переробці у біле борошно втрачається майже 80%, при виробництві цукрового піску – 98%.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Хелатні форми цинку сприяють всмоктуванню хрому у кишечнику

  Несприятлива

  • Цукор збільшує потребу у хромі і в той же час збільшує втрати хрому з сечею.
  згорнути
 • Норми споживання

  В Україні рекомендована добова потреба людини у хромі не визначена.

  Наводимо американські дані (за Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989)

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 міс 10-40
  7-12 міс 20-60
  Діти
  1-3 роки 20-80
  4-6 років 30-120
  7-10 років 50-200
  Чоловіки
  11-14 років 50-200
  15-18 років 50-200
  19-24 роки 50-200
  25-50 років 50-200
  > 50 років 50-200
  Жінки
  11-14 років 50-200
  15-18 років 50-200
  19-24 років 50-200
  25-50 років 50-200
  > 50 років 50-200
  Вагітні 50-200
  Годувальниці 50-200
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Мідь – необхідна складова багатьох хімічних процесів у людському організмі. детальніше

Вона входить до складу ферментів, підтримує нормальний склад крові, допомагає постачати кисень клітинам, засвоювати корисні речовини та підтримувати імунітет. Також мідь забезпечує здоров’я кісток і покращує стан шкіри.

згорнути
 • Безпека прийому

  Безпечна добова доза міді становить 0,5 мг/кг ваги тіла. Дослідження безпеки більш високих доз не проводились.

  Тривалість прийому препаратів, що містять у складі мідь, у рекомендованих лікарем дозах зазвичай не перевищує 3 місяців, після чого рекомендується місячна перерва з подальшим повторенням курсу у разі необхідності.

  Обмеження і протипоказання

  Слід утриматися від прийому препаратів, що містять мідь, при наявності ознак надлишку міді в організмі або підвищеної індивідуальної чутливості.

  Побічні ефекти

  Під час прийому терапевтичних доз препаратів міді виникнення побічних ефектів малоймовірно. Вкрай рідко можуть спостерігатися алергічні реакції у схильних до них людей або симптоми подразнення слизових оболонок шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, діарея).

  згорнути
 • Харчові джерела

  Найкращими джерелами міді для людини є морепродукти (устриці, креветки, риба) та продукти тваринного походження (яловича печінка, м’ясо). Серед рослинних джерел виділяються дріжджі та хліб з цілісного зерна, абрикоси, буряк, кавуни, квасоля, чорна смородина та білі гриби. Багато міді у какао, горіхах, чорносливі, баклажанах і картоплі.

  Вміст міді у деяких продуктах харчування

  Продукт Вміст міді, мг/100 г
  Печінка теляча 12
  Пекарскі дріжджі 5
  Краби і раки 4,8
  Молюск-трубач 1,1
  Овес 1
  Хліб з борошна цільного помолу 0,26
  Чечевиця 0,33
  Оливки 0,23
  Фундук 0,23
  Креветки 0,23
  Житній хліб 0,18
  Курка 0,12
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит міді

  У 1998 році Всесвітня організація Охорони Здоров’я зробила висновок, що ризик для здоров’я людини від нестачі міді у організмі набагато перевищує ризик її надлишку.

  Причини

  Найбільш розповсюджені причини нестачі міді в організмі:

  • занадто рідкісне споживання продуктів, що містять у складі мідь;
  • занадто раннє введення коров’ячого молока у раціон дітей першого року життя;
  • спадкова недостатність ферментів, що містять у складі мідь;
  • внутрішньовенне харчування.

  Ознаки

  Нестача міді помітно відбивається на зовнішньому вигляді людини:

  • передчасно старіє та в’яне шкіра;
  • порушується пігментація;
  • з’являється лупа;
  • легко виникають синці;
  • довго загоюються подряпини і садна;
  • висихає, ламається і випадає волосся.

  Наслідки

  Тривалий дефіцит міді може призвести до анемії, крихкості кісток, астми, вітіліго, глаукоми, псоріазу, діабету, епілепсії, дегенеративних змін центральної нервової системи, а також до серцево-судинних і онкологічних захворювань.

  Лікування нестачі міді

  Щоб надолужити помірний дефіцит міді у організмі, треба їсти більше продуктів, що містять мідь. При необхідності лікар може призначити прийом препаратів, що містять мідь, з розрахунку не менш 2 мг міді на добу. Курс триває 2-3 місяці і, за необхідністю, повторюється після місячної перерви.

  Надлишок міді

  Причини

  Внутрішньою причиною надлишку міді у людини буває спадкове порушення її обміну (хвороба Вільсона-Коновалова).

  Але частіше надлишкова концентрація металу в організмі пояснюється зовнішніми чинниками: тривалим контактом з міддю на виробництві, отруєнням препаратами, що містять мідь або багаторазовими сеансами гемодіалізу.

  Ознаки

  Надлишок міді виявляється м’язовими болями, дратівливістю, депресією і жовтяницею.

  Наслідки

  Висока концентрація міді може обтяжити перебіг хвороб, при яких організм є дуже чутливий до її надлишку. Це запальні процеси, у т.ч. пневмонія та/або бронхіт, астма, захворювання нирок і печінки, лейкози, анемії, цукровий діабет, зоб, шизофренія, інфаркт міокарду тощо.

  Лікування надлишку міді

  Для зниження рівню міді приймають ентеросорбенти (карбосфер, карболонг, ентеросгель тощо). У тяжких випадках, наприклад, при гострому отруєнні, постраждалого госпіталізують у токсикологічний центр або реанімацію.

  Інші захворювання

  Препарати, що містять у складі мідь (зазвичай, мультивітамінно-мінеральні комплекси) використовуються у лікуванні розладів кровотворення, імунітету, тяжких нервових розладів, ендокринних захворювань, хвороб скелету і суглобів, атеросклерозу, астми, емфіземи легень, туберкульозу тощо.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  При варінні продуктів 20-50% міді з їх складу переходить у відвар. Тому рекомендовано його не зливати, а використовувати для приготування бульйонів і супів.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Присутність міді на 30% знижує ризик токсичного впливу важких металів.
  • Мідь покращує засвоєння заліза.
  • Мідь і цинк підсилюють корисні ефекти одне одного.
  • Пиво сприяє засвоєнню міді з продуктів харчування.

  Несприятлива

  • Надлишок міді призводить до виснаженню запасів цинку у головному мозку і підвищує концентрацію внутрішньоклітинного кальцію.
  • Надлишок заліза і препарати, що знижують кислотність шлункового вмісту (антациди), можуть порушувати всмоктування міді.
  згорнути
 • Норми споживання

  Розмір добової потреби у міді здорових мешканців України визначено наказом Міністерства Охорони Здоров’я №272 від 18.11.1999 г.

  Мідь у міліграмах

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 0,3-0,5 0,3-0,5
  4-6 місяців 0,3-0,5 0,3-0,5
  7-12 місяців 0,3-0,5 0,3-0,5
  1-3 років 0,3-0,7 0,3-0,7
  4-6 років 1,2 1,2
  6 років учні 1,5 1,5
  7-10 років 1,5 1,5
  11-13 років 2 1,5
  14-17 років 2.5 2
  18 років і старше 2 2

  Для порівняння наводимо рекомендовані добові норми споживання міді для здорових мешканців США (за Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989)

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 міс 0,4-0,6
  7-12 міс 0,6-0,7
  Діти
  1-3 роки 0,7-1
  4-6 років 1-1,5
  7-10 років 1-2
  Чоловіки
  11-14 років 1,5-2,5
  15-18 років 1,5-3
  19-24 роки 1,5-3
  25-50 років 1,5-3
  > 50 років 1,5-3
  Жінки
  11-14 років 1,5-2,5
  15-18 років 1,5-3
  19-24 років 1,5-3
  25-50 років 1,5-3
  > 50 років 1,5-3
  Вагітні 1,5-3
  Годувальниці 1,5-3
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Йод називають ессенціальним мікроелементом. Це означає, що він критично необхідний для життя, але у вкрай малих дозах. детальніше

Ключова функція йоду в організмі – регулювання кількості тиреоїдних гормонів, що виробляються щитоподібною залозою. Для людини однаково шкідливі і їх дефіцит, і їх надлишок, адже вони впливають на розвиток серцево-судинної, статевої, нервової, кістково-м’язової систем і шлунково-кишкового тракту.

Йод вкрай необхідний для нормального зросту та розумового розвитку дітей. Він підвищує активність низки життєво важливих ферментів, а також покращує стан шкіри і волосся.

згорнути
 • Безпека прийому

  Встановлено, що безпечною є доза до 1 міліграм йоду на добу, а мінімально токсичною – 2 міліграми. У більш високих дозах йод є отруйним.

  Обмеження і протипоказання

  Застосування препаратів йоду протипоказане:

  • при наявності симптомів надлишку йоду в організмі;
  • після операції на щитоподібній залозі;
  • при пухлинах щитоподібної залози;
  • при хронічному аутоімунному тиреоїидиті;
  • після нещодавно вилікуваного тиреотоксикозу;
  • при підвищеній індивідуальній чутливості до будь-якого з компонентів препарату.

  Прийом препаратів йоду треба узгоджувати з лікарем у таких випадках:

  • вагітність;
  • туберкульоз легень;
  • захворювання нирок;
  • хронічна піодермія;
  • геморагічні діатези.

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти препаратів йоду розподіляють на дві групи. Інтратиреоїдні (зміни всередині самої щитоподібної залози): дифузний токсичний зоб, аденома щитоподібної залози. Екстратиреоїдні (зміни з боку всього організму): шлунково-кишкові розлади, шкірний висип, головний біль, нежить.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Йод є у всіх живих організмах, але його концентрація у конкретному продукті залежить від грунту і води, де він зростав, від добрив, що застосовувалися, та від методу консервації. Особливо багаті їм морепродукти: риба, водорості, кальмари, креветки і молюски. В них міститься органічно зв’язаний йод – він добре засвоюється і за даними Інституту еволюційної фізіології і біохімії імені Сєченова, не отруйний навіть при 100-кратному збільшенню дози.

  Розповсюдженим і недорогим джерелом мікроелементу за останні десятиріччя стала йодована сіль.

  Вміст йоду в деяких продуктах харчування.

  Продукти Вміст йоду, мкг/100 г
  Жир печінки тріски 350-700
  Хек 160
  Минтай 150
  Солений оселедець 77
  Тріска 60
  Горбуша, зубатка, льодяна, кета 50
  Квасоля 12,8
  М’ясо 11,4
  Горох лущений 10,5
  Яйця 10,2
  Борошно пшеничне 9,7
  Капуста 9,5
  Пшоно 9,4
  Масло 9,0
  Буряк 6,8
  Морква 6,7
  Молоко 5,8
  Картопля 5,8
  Гречана крупа 3,5
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит йоду

  Причини

  Наш організм не виробляє йод і змушений видобувати його з води, повітря та їжі. Тому основною причиною дефіциту цього мікроелементу у людини вважається його недостатній вміст у продуктах та оточуючому середовищі. Особливо часто на нього страждають мешканці далеких від моря гірських районів, але в тій чи іншій мірі дефіцит йоду відчувають 2/3 населення Землі.

  Ознаки

  Симптомами нестачі йоду можуть стати гальмування розумових реакцій, зниження пам’яті, млявість, депресія, і зниження потенції. Зовні він проявляється сухістю шкіри, випадінням волосся, ламкістю нігтів, руйнуванням зубів.

  Наслідки

  У мешканців йод-дефіцитних регіонів часто розвиваються кретинізм, глухонімота, різні психомоторні порушення, пригнічується діяльність всіх органів і систем. Нестача йоду провокує розвиток атеросклерозу, гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань.

  У жінок дітородного віку дефіцит йоду є причиною безпліддя і спонтанних абортів, підвищує ризик народження неповноцінної дитини. Дефіцит йоду у дітей чреватий серйозними порушеннями фізичного і розумового розвитку.

  Лікування

  Йод є токсичним, тому лікування його препаратами можливе тільки за рекомендацією і під контролем лікаря. У таких випадках зазвичай прописується прийом засобів, що містять йод – від 150 мкг йоду на добу, в залежності від тяжкості перебігу захворювання. Курс триває 2-3 місяці. При необхідності він повторюється після перерви, що триває не менш 1 місяця.

  Самостійний прийом препаратів йоду можливий лише для профілактики його дефіциту, за умови ретельного дотримання рекомендованих норм. Також рекомендується збагатити раціон морепродуктами, морською капустою і йодованою сіллю.

  Надлишок йоду

  Причини

  Передозування йоду так само небезпечне, як і його дефіцит. Надлишок йоду негативно впливає на роботу ендокринної системи. Його причиною зазвичай стає тривале застосування препаратів йоду або підвищена чутливість до них.

  Ознаки

  На надлишкове надходження йоду організм реагує алергією (нежить, кропив’янка, набряк Квінке, слино- і сльозотеча) і вугровим висипом.

  Наслідки

  Через надмірну кількість йоду в організмі стимулюється розпад білків у м’язах, порушується формування хрящів і розвивається остеопороз.

  Лікування надлишку йоду

  Щоб усунути надлишок йоду в організмі, припиняють приймати його препарати, і починають приймати ентеросорбенти (карбосфер, карболонг, ентеросгель тощо). У тяжких випадках, наприклад, при гострому отруєнні, постраждалого госпіталізують в токсикологічний центр або реанімаційне відділення для інтенсивної терапії.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Зберігання і обробка помітно зменшують вміст йоду у продуктах. За 4 місяці зберігання картопля втрачає 45% цього мікроелементу. У молоці і овочах при кипінні руйнується 25-30% йоду, у рибі при смаженні – 20%, в рибі при варінні – 60%.

  Зберігати йод під час приготування їжі можна, якщо варити овочі цілими або крупно порізаними і класти їх у вже киплячу воду, яка має ледь вкривати покладені у каструлю продукти. Найбільш щадний спосіб приготування – на пару.

  Якщо ви використовуєте йодовану сіль, дотримуйтесь таких правил:

  • зверніть увагу на термін придатності, йод зберігається в солі 3-4 місяці;
  • не зберігайте її у відкритій або прозорій упаковці;
  • соліть страви під час приготування, а не перед споживанням.
  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Вітаміни А, Е, кобальт, марганець, кальцій, стронцій, залізо, цинк і мідь сприяють більш повному засвоєнню йоду тканинами.

  Несприятлива

  • Фтор, бром і хлор конкурують з йодом при засвоєнні і участі у біохімічних реакціях.
  згорнути
 • Норми споживання

  Добова потреба здорових мешканців України у йоді встановлена наказом Міністерства Охорони Здоров’я №272 від 18.11.1999 року.

  Йод у мікрограмах.

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 40 40
  4-6 місяців 50 50
  7-12 місяців 60 60
  1-3 років 70 70
  4-6 років 90 90
  6 років (учні) 100 100
  7-10 років 120 120
  11-13 років 150 150
  14-17 років 200 200
  18 років і старше 150 150

  Для порівняння наводимо дані по Росії (Добові норми споживання харчових речовин та енергії для дітей першого року життя (затверджені Колегією МОЗ РФ 31.05.1991 р.), Потреба дітей раннього, дошкільного та шкільного віку в основних харчових речовинах та енергії в добу (затверджені головним санітарним лікарем РФ))

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 міс 40
  7-12 міс 50
  Діти
  1-3 роки 60
  4-6 років 70
  7-10 років 100
  Чоловіки
  11-14 років 100
  15-18 років 130
  19-59 роки 150
  60-74 років 150
  > 74 років 150
  Жінки
  11-14 років 100
  15-18 років 130
  19-59 років 150
  60-74 років 150
  > 74 років 150
  Вагітні 250-300
  Годувальниці 250-300

  Для Європи

  Добова потреба здорових жителів Європи в йоді (мкг)(Goodman & Gilman’s “The Pharmacological Basics of Therapeutics” Tenth Edition)

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 міс 40
  7-12 міс 50
  Діти
  1-3 роки 70
  4-6 років 90
  7-10 років 120
  Чоловіки
  11-14 років 150
  15-18 років 150
  19-24 роки 150
  25-50 років 150
  > 50 років 150
  Жінки
  11-14 років 150
  15-18 років 150
  19-24 років 150
  25-50 років 150
  > 50 років 150
  Вагітні 175
  Годувальниці 200

  Для США

  Добова потреба здорових жителів США в йоді (мкг)(Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989)

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 міс 40
  7-12 міс 50
  Діти
  1-3 роки 70
  4-6 років 90
  7-10 років 120
  Чоловіки
  11-14 років 150
  15-18 років 150
  19-24 роки 150
  25-50 років 150
  > 50 років 150
  Жінки
  11-14 років 150
  15-18 років 150
  19-24 років 150
  25-50 років 150
  > 50 років 150
  Вагітні 175
  Годувальниці 200
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

  Профилактика дефицита йода у беременных и кормящих женщин

  Е.А.Трошина, Ф.М.Абдулхабирова, А.В.Секинаева, Г.А.Мельниченко ФГУ Эндокринологический научный центр Росмедтехнологий

  http://www.consilium-medicum.com/article/18430

Калій необхідний організму людини для ефективної передачі і проведення нервових імпульсів, повноцінної роботи м’язів, нормального серцевого ритму і скоротності. детальніше

Калій бере активну участь у водно-електролітному обміні, підтриманні кислотно-лужного стану, запобігає стомленню і підвищує витривалість.

згорнути
 • Безпека прийому

  При прийомі всередину не слід приймати більш 3 таблеток панангіну або аспаркаму 3 рази на добу. При внутрішньовенному введенні дози і тривалість лікування встановлюються індивідуально на базі даних лабораторного контролю.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати калію протипоказані при наступних станах:

  • ниркова недостатність;
  • хвороба Адіссона;
  • порушення серцевої провідності;
  • знижений артеріальний тиск;
  • тяжка міастенія;
  • гемоліз;
  • порушення обміну амінокислот;
  • підвищена чутливість до компонентів препарату.

  Побічні ефекти

  При дотриманні рекомендованих доз і відсутності протипоказань препарати калію вкрай рідко спричиняють побічні ефекти. Можливі поодинокі випадки нудоти, блювання або діареї.

  Внутрішньовенне введення препаратів калію супроводжується підвищеним ризиком передозування, тому має проводитися лише у стаціонарних умовах під обов’язковим лікарським контролем.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Особливо багаті на калій рослинні продукти, серед яких виділяються курага, апельсини, диня, кавун, картопля, морква, бобові, часник, помідори, шпинат, авокадо, мед, виноград, банани та деякі інші. При цьому, відносний вміст калію у сушених фруктах вищий, ніж у свіжих. Достатня його кількість міститься і у багатьох різновидах риби – чим менш у ній жиру, тим більш калію.

  Вміст калію у деяких продуктах харчування, мг/100 г.

  Продукт Вміст калію мг/100 г
  Персикова курага 2043
  Урюк 1781
  Абрикосова курага 1717
  Соя 1607
  Казеціти 1540
  Сушена вишня 1280
  Висівки пшеничні 1160
  Квасоля 1100
  Морська капуста 978
  Горох 873
  Сушені груші 872
  Чорнослив 864
  Ізюм 860
  Горіхи 790
  Яблука 580
  Картопля 568
  Банан 555
  Молюски (устриці, мідії) 530
  Риба 200
  Червоний перець 160
  Свіжі огірки 148
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит

  Причиною гіпокаліємії, тобто низького рівню калію у крові, найчастіше за все бувають тяжкі втрати калію з шлунково-кишкового тракту, або надмірне виведення з сечею.

  Рівень калію в організмі може зменшитися:

  • через тривале голодування;
  • внаслідок тяжкого блювання або діареї;
  • через інтенсивне застосування сечогінних засобів;
  • після тривалого лікування кортикостероїдами.

  Ознаки

  Ознаки дефіциту калію в організмі подібні симптомам інших захворювань, наприклад:

  • схильність до збільшення частоти серцевих скорочень та порушень серцевого ритму;
  • зниження розумової діяльності, погіршення пам’яті;
  • перепади настрою;
  • занепад сил, зниження витривалості;
  • підвищена чутливість до холоду;
  • відсутність апетиту, іноді нудота і блювання;
  • нічні судоми (особливо литкових м’язів);
  • здуття животу, схильність до запорів;
  • періодичні болі у суглобах.

  Наслідки

  Тяжкий та/або тривалий дефіцит калію призводить до порушень серцевого ритму та іноді чреватий смертельним результатом.

  Лікування

  Нестача калію надолужується за допомогою багатих цим мінералом рослинних продуктів, мультивітамінно-мінеральних комплексів або солей калію (панангін, аспаркам тощо).

  Тяжкий дефіцит калію вимагає внутрішньовенних вливань глюкозо-інсулін-калієвої суміші під суворим лікарським і лабораторним контролем у стаціонарних умовах.

  Надлишок калію

  Причини

  Підвищений вміст калію у організмі може бути пов’язаний з передозуванням його препаратів, нирковою недостатністю, хворобами і травмами, що супроводжуються масивним розпадом клітин.

  Ознаки и наслідки

  Симптомом надлишку калію є загальна і м’язова слабкість, а також зменшення частоти скорочень серця.

  Надлишкова концентрація калію у крові чревата серйозними порушеннями серцевою провідності аж до зупинки серця.

  Лікування

  Для боротьби з надлишком калію застосовують сечогінні засоби і ентеросорбенти (активоване вугілля, карбосфер, карболонг, ентеросгель тощо). У тяжких випадках необхідна госпіталізація, внутрішньовенне введення препаратів кальцію, сечогінних засобів, концентрованих розчинів глюкози з інсуліном, а при необхідності – гемодіаліз.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Рівень калію у продуктах помітно знижується при консервації, а його лікувальний вплив на серцево-судинну систему – від тепла. Тому для поповнення запасів калію в організмі радять вживати свіжі овочі і фрукти.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • у взаємодії з натрієм калій покращує стан клітинних мембран;
  • взаємно підсилює ефект у комбінації з магнієм.

  Несприятлива

  • деякі препарати калію можуть знижувати ефективність антибіотиків і препаратів заліза;
  • при одночасному застосуванні з калійзберігаючими діуретиками, інгібіторами АПФ, бета-адреноблокаторами, циклоспорином, гепарином, нестероїдними протизапальними засобами збільшується ризик небезпечного підвищення концентрації калію у крові аж до розвитку аритмії і зупинки серця;
  • в комбінації препаратів калію з холінолітиками можливе пригнічення функції кишечнику;
  • взаємне зниження ефекту у комбінації з препаратами кальцію.
  згорнути
 • Норми споживання

  Рекомендована добова норма калію становить для дітей від 600 до 1700 міліграм, для дорослих – от 1800 до 5000 міліграм. Потреба конкретної людини залежить від її ваги, фізичної активності, здоров’я і клімату у місці мешкання.

  В Україні відсутні офіційно затверджені норми споживання калію, наводимо російські дані.

  Калій у міліграмах

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 міс 600
  7-12 міс 700
  Діти
  1-3 роки 800
  4-6 років 1100
  7-10 років 2000
  Чоловіки
  11-14 років 3700
  15-18 років 3500
  19-24 роки 3500
  25-50 років 3500
  > 50 років 3500
  Жінки
  11-14 років 3500
  15-18 років 3500
  19-24 років 3500
  25-50 років 3500
  > 50 років 3500
  Вагітні 3500
  Годувальниці 3500
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

  Дефицит калия и магния при сердечно–сосудистых заболеваниях и методы его коррекции Булдакова Н.Г.

  http://www.rmj.ru/articles_6335.htm

  СОВРЕМЕННЫЕ ПРОБЛЕМЫ ПРОФИЛАКТИКИ И ВОСПОЛНЕНИЯ ДЕФИЦИТА КАЛИЯ В ОРГАНИЗМЕ БОЛЬНЫХ ХРОНИЧЕСКОЙ НЕДОСТАТОЧНОСТЬЮ КРОВООБРАЩЕНИЯ С ПОЗИЦИЙ СОБСТВЕННОГО НАУЧНОГО И КЛИНИЧЕСКОГО ОПЫТА (ч. 1)

  Люсов В.А., Харченко В.И., Евсиков Е.М.

  Российский государственный медицинский университет, Москва

  Российский кардиологический журнал №6, 2006

  http://medi.ru/doc/6660601.htm

  Электролитный дисбаланс при сердечно–сосудистых заболеваниях – коррекция необходима!

  Садовникова И.И.

  http://diamedcom.ru/php/content.php?group=2&id=4786

Магній – один з найважливіших для людського організму хімічних елементів. детальніше

Необхідний для протікання понад 300 біохімічних реакцій: виробництва ферментів, синтезу білків, активації амінокислот, розщеплення глюкози, окислення жирних кислот и виробки енергії.

Крім того, магній заспокоює серце і нервову систему, бере участь в утворенні кісткової тканини і зубів. Він також сприяє засвоєнню інших мікронутрієнтів: вітаміну С, кальцію, калію, фосфору і натрію.

згорнути
 • Безпека прийому

  Максимально припустимою дозою магнію вважається 350 мг на добу для дорослих. При вагітності вона збільшується до 355 мг, при підвищеній потребі у магнії – до 500 мг.

  Рекомендований курс лікування – до 30 днів з подальшою перервою у 1-2 місяці.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати магнію протипоказані при підвищеній індивідуальній чутливості, надлишку магнію в організмі, зниженому артеріальному тиску і низькій частоті серцевих скорочень.

  Побічні ефекти

  Якщо дотримуватися рекомендованих доз і враховувати протипоказання, побічні ефекти від прийому препаратів магнію виникають лише в виняткових випадках. Такими можуть стати нудота, здуття животу та/або діарея.

  згорнути
 • Харчові джерела

  До збагачених магнієм рослинних продуктів належать: горіхи, кунжут, соя, банани, авокадо, гречка, гарбуз, оливки, картопля, помідори, коричневий рис, житній або цільнозерновий хліб.

  Серед продуктів тваринного походження достатньо магнію лише у морській рибі. Це камбала, морський окунь, палтус, оселедець, скумбрія, тріска.

  Дуже мало магнію у м’ясі, молочних продуктах, білому хлібі і печиві.

  Вміст магнію у деяких продуктах харчування, мг/100 г.

  Продукт Вміст магнію мг/100 г
  Мигдаль 270
  Горіхи кеш’ю 250
  Арахіс 180
  Хліб з борошна цільного помолу 76
  Соєві боби 63
  Креветки 49
  Коричневий рис 43
  Коричневий рис 35
  Банани 34
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит магнію

  Причини

  Раціон сучасної людини, що в цілому складається з хлібних, м’ясних і молочних продуктів, містить замало магнію. Для отримання добової норми дорослому прийдеться випити 3-4 літри молока або з’їсти близько 2 кілограмів м’яса. Ситуація погіршується стресами, фізичними навантаженнями, споживанням алкоголю і недостатністю часу, який ми проводимо під сонцем.

  Тому, за різними оцінками, від 30% до 80% людей відчувають наслідки нестачі магнію в організмі.

  Симптоми

  До ранніх ознак дефіциту магнію належать:

  • підвищена втомлюваність, депресії, відчуття напруги, дратівливість;
  • сіпання повік;
  • безсоння, нічні судоми, іноді відчуття оніміння у кінцівках;
  • запаморочення;
  • серцебиття або відчуття «перебоїв» у роботі серця;
  • відчуття нестачі повітря або «кому» у горлі.

  Наслідки

  При недостатності магнію може виникнути хибне коло: дефіцит мінералу сприяє розвитку стресу, який у свою чергу підсилює його недостатність. Серйозна нестача магнію може призвести до розвитку тяжких серцево-судинних, нервових і шлунково-кишкових захворювань.

  Лікування

  Найприродніший спосіб поповнення дефіциту магнію – це включення до раціону збагачених їм продуктів. При неможливості дотримуватися правильного харчування, а також при стресах, фізичних навантаженнях і вагітності рекомендується додатковий прийом магнію.

  Доза для дорослих становить від 280 до 400 міліграмів на день, для дітей — від 10 до 30 міліграмів на день. Рекомендована тривалість лікування — близько 1 місяця, протягом року можна провести 2 або 3 курси.

  Надлишок магнію

  Причини

  Високий вміст магнію спричиняється неспроможністю вивести його з організму. Найбільш розповсюджені причини цього:

  • хронічна ниркова недостатність;
  • зловживання послаблюючими засобами;
  • передозування антацидів та інших засобів, що містять магній;
  • сильне зневоднення;
  • надмірне споживання магнію.

  Ознаки

  З боку м’язової системи надлишок магнію виявляється слабкістю, з боку нервової системи – загальмованістю і апатією, з боку серцево-судинної системи – зменшенням частоти серцевих скорочень і зниженням артеріального тиску.

  Наслідки

  При тяжкому дефіциті магнію слабкість може перейти у мляві м’язові паралічі або параліч дихальних м’язів. Сонливість змінюється пригніченням свідомості, аж до коми. Пригнічення серцево-судинної діяльності призводить до порушень серцевої провідності і навіть до зупинки серця.

  Лікування надлишку магнію

  При значному надлишку магнію його намагаються вимити з організму за допомогою сечогінних засобів і споживання великої кількості рідини. У екстрених випадках, особливо при тяжких порушеннях функції нирок, може знадобитися гемодіаліз (очистка крові поза організмом на апараті типу «Штучна нирка»).

  Інші захворювання

  Нині доведена роль дефіциту магнію у розвитку низки захворювань:

  • серцево-судинної системи (артеріальна гіпертензія, аритмії, ішемічна хвороба серця);
  • ендокринної системи (цукровий діабет);
  • нервової системи (депресії, запаморочення, мігрень, розлади пам’яті, судомний синдром);
  • патології вагітності (спазми маточної мускулатури, невиношування, пізні токсикози тощо).
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Найбільш сконцентрований і активний магній у свіжих овочах, фруктах, зелені і горіхах нового врожаю. При підготовці продуктів до зберігання (сушка, в’ялення, консервування) різко падає здатність магнію до засвоєння людиною.

  При тепловій кулінарній обробці рослинних продуктів руйнується 10% магнію, тваринних – 20% . При тривалому варінні очищених овочів або розмороженні м’яса у воді втрати мінералу збільшуються.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Магній і вітамін В6 взаємно підсилюють ефект одне одного.
  • Магній підсилює ефект послаблюючих і антигіпертензивних засобів.

  Несприятлива

  • Кальцій, фосфор і білок знижують засвоєння магнію.
  згорнути
 • Норми споживання

  Рекомендовані норми споживання

  Добова потреба здорових мешканців України у магнії встановлена наказом Міністерства Охорони Здоров’я №272 від 18.11.1999 року.

  Магній в міліграмах

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 50* 50
  4-6 місяців 60 60
  7-12 місяців 70 70
  1-3 років 100 100
  4-6 років 120 120
  6 років (учні) 150 150
  7-10 років 170 170
  11-13 років 280 270
  14-17 років 400 300
  18 років і старше 400 400

  Для порівняння наводимо добову потребу у магнії здорових мешканців США (за Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989)

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 міс 40
  7-12 міс 60
  Діти
  1-3 роки 80
  4-6 років 120
  7-10 років 170
  Чоловіки
  11-14 років 270
  15-18 років 400
  19-24 роки 350
  25-50 років 350
  > 50 років 350
  Жінки
  11-14 років 280
  15-18 років 300
  19-24 років 280
  25-50 років 280
  > 50 років 280
  Вагітні 300
  Годувальниці 340-355
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

  Проблема дефицита магния в организме: методы фармакологической коррекции

  С.Г. Бурчинский, Институт геронтологии АМН Украины, г. Киев

  Здоровье Украины. –сентябрь 2004- №103

  http://health-ua.com/articles/983.html

Марганець бере участь у всіх видах обміну речовин, активізуючи дію багатьох ферментів. детальніше

Він впливає на розвиток скелету, підтримує роботу мозку і здоров’я статевих залоз, допомагає у побудові імунітету, у кровотворенні та тканинному диханні.

згорнути
 • Безпека прийому

  В медицині описано безпечне застосування препаратів марганцю з розрахунку до 9 мг марганцю на добу. Рекомендована тривалість прийому терапевтичних доз коливається від 1 до 3 місяців. Далі необхідно зробити перерву не менш ніж на 1 місяць і повторити курс у разі необхідності.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати марганцю протипоказані при його надлишку в організмі і підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Прийом препаратів марганцю у рекомендованих дозах з урахуванням обмежень і протипоказань призводить до побічних ефектів у вкрай рідких випадках. Можливі поодинокі випадки запаморочення, нудоти, здуття живота та/або діареї, ще рідше – алергічні реакції.

  згорнути
 • Харчові джерела

  В організм людини марганець надходить, передусім, з зерновими і горіхами: пшеницею, гречкою, пшоном, рисом, вівсянкою, арахісом, мигдалем і фундуком. Багато його у квасолі, гороху, буряку і моркві, надзвичайно багато – у квітковому меду, каві і чаї. Збагачені марганцем також ананаси, сливи, персики, абрикоси, фініки, малина, чорниця.

  У річковій рибі, м’ясі і молочних продуктах не містяться помітні кількості марганцю – на відміну від морської риби, морської капусти і деяких інших морепродуктів.

  Вміст марганцю у продуктах харчування.

  Продукт Вміст марганцю, мг/100 г
  Проростки пшениці 12,3
  Фундук 4,9
  Хліб з борошна цільного помолу 1,9
  Какао-боби 1,8
  Мигдаль 1,7
  Житній хліб 1,0
  Коричневий рис 0,9
  Ананас 0,5
  Горошок 0,3
  Авокадо 0,2
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит марганцю

  Нестача марганцю – одне з найбільш розповсюджених відхилень у балансі мінеральних елементів нашого організму. Це пояснюється підвищеними витратами марганцю у випадках психологічного навантаження, оскільки він забезпечує основні процеси у центральній нервовій системі.

  Причини

  Хоча організм людини потребує небагато марганцю, раціон сучасного городянина часто не здатний забезпечити навіть цю кількість. Цьому сприяє зріст споживання рафінованих цукрі та борошна - тонкий помол вилучає з зерна практично весь марганець. Крім того, його засвоєння може знижуватися через добавки кальцію та заліза.

  Серед інших причин виникнення дефіциту марганцю слід вказати:

  • надлишкове надходження до організму фосфатів (лимонади, консерви);
  • передклімактеричний період і клімакс у жінок;
  • порушення регуляції обміну марганцю в організмі.

  Ознаки

  • Втомлюваність, слабкість, запаморочення, поганий настрій.
  • Загальмованість мислення, зниження пам’яті.
  • Порушення скорочувальної функції м’язів, схильність до спазмів та судом, болі у м’язах, рухові розлади.
  • Затримка зросту нігтів і волосся.

  Наслідки

  Дефіцит марганцю впливає на багато системам організму, насамперед, на нервову, опорно-рухову, ендокринну. Ось деякі з його наслідків:

  • затримка зросту і розвитку у дітей, судоми, схильність до психічних розладів;
  • дегенеративні зміни суглобів, порушення формування скелету у дитячому віці, остеопороз у клімактеричному періоді;
  • зниження рівню "корисного" холестерину в крові, схильність до діабету, надлишкової ваги, ожиріння;
  • чоловіче і жіноче безпліддя, ранній клімакс, передчасне старіння;
  • розлади імунітету, алергічні реакції, ризик онкологічних захворювань.

  Лікування

  При нестачі марганцю треба їсти більш продуктів з його підвищеним змістом, насамперед, овочів, фруктів і ягід.

  Також можуть бути призначені препарати, що містять у складі марганець, з розрахунку 2,5 - 5 мг мінералу на добу. Доза може бути збільшена за рекомендацією лікаря. Тривалість прийому – від 1 до 3 місяців з подальшою перервою не менш ніж 1 місяць і повторенням при необхідності.

  Надлишок марганцю

  Причини

  Факти отруєння людини марганцем з їжі не зафіксовані, проте описані випадки гострого отруєння марганцевим пилом на виробництві. Можлива також хронічна інтоксикація забрудненою водою.

  Ознаки

  Отруєння марганцем проявляється сонливістю, загальмованістю, депресією. Паралельно порушується тонус м’язів, аж до їх атрофії, рухи стають сповільненими та обмеженими.

  Наслідки

  Значний надлишок марганцю в організмі призводить до рухових розладів, психічних порушень, астеновегетативного синдрому з пригніченням функції статевих органів, а при вдиханні пилу – до вузлового ураження легенів з розвитком манганоконіозу.

  Лікування надлишку марганцю

  У випадках отруєння використовують симптоматичні засоби, проводять хелатуючу терапію. Може знадобитися інтенсивна терапія у спеціалізованому відділенні.

  Лікування інших захворювань

  Низький рівень марганцю характерний для пацієнтів з розсіяним склерозом, вітіліго, цукровим діабетом, різними алергозами і ревматичними захворюваннями. У дітей, що страждають на бронхіальну астму, рівень марганцю знижено у 50% випадків.

  Рекомендується використання препаратів з марганцем у лікуванні:

  • захворювань нервової системи і психічних розладів;
  • затримок розвитку у дітей;
  • серцево-судинних захворювань;
  • цукрового діабету і порушень вуглеводного обміну;
  • захворювань кістково-м’язової системи;
  • розладів чоловічої і жіночої репродуктивної функції;
  • захворювань, пов’язаних з знебарвленням шкіри;
  • порушень імунного і антиоксидантного захисту;
  • алергічних захворювань.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Марганець не руйнується при кулінарній обробці, але його кількість може різко падати при заморожуванні і розморожуванні продуктів. Тому заморожені овочі треба готувати без розмороження, краще – варити їх у шкірці або на пару.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Вітаміни B1, Е, фосфор и кальцій у помірних кількостях сприяють всмоктуванню марганцю у шлунково-кишковому тракті.
  • Марганець стимулює засвоєння кальцію, тому препарати марганцю ефективні при остеопорозі і остеохондрозі.

  Несприятлива

  • Засвоєнню марганцю перешкоджає надлишок фосфору і кальцію.
  • Марганець погіршує засвоєння заліза, міді і цинку.
  згорнути
 • Норми споживання

  Рекомендована добова доза марганцю в Україні не визначена. Наводимо дані про потребу в ньому мешканців США і Європи (за Goodman & Gilman’s “The Pharmacological Basics of Therapeutics” Tenth Edition и Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989).

  Добова потреба здорових людей у марганці (міліграми)

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 міс 0.3-0,6
  7-12 міс 0,6-1
  Діти
  1-3 роки 1-1,5
  4-6 років 1,5-2
  7-10 років 2-3
  Чоловіки
  11-14 років 2-5
  15-18 років 2-5
  19-24 роки 2-5
  25-50 років 2-5
  > 50 років 2-5
  Жінки
  11-14 років 2-5
  15-18 років 2-5
  19-24 років 2-5
  25-50 років 2-5
  > 50 років 2-5
  Вагітні 2-5
  Годувальниці 2-5
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Молібден належить до речовин, які потрібні людині у мікроскопічних дозах. Проте, його нестача може порушити нормальну роботу окремих органів і організму в цілому.детальніше

Найважливішою функцією молібдену є очистка організму від шкідливих речовин, наприклад, сечової кислоти та альдегідів. Крім того, він сприяє обміну речовин, стимулює зріст, запобігає подагрі і анемії, знижує тяжкість алкогольних отруєнь, укріплює зуби, допомагає у профілактиці імпотенції.

згорнути
 • Безпека прийому

  Максимально припустима безпечна доза молібдену для дорослої людини становить 500 мкг на добу. Прийматися вона може не більш за 1 місяць з подальшою місячною перервою перед повторним курсом.

  Токсична доза для людини дорівнює 5 мг. Прийом 10-15 мг молібдену на день призводить до розвитку подагри і підвищеним втратам міді з розвитком її дефіциту в організмі. Летальна доза для людини – 50 мг.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати молібдену протипоказані при підвищеній індивідуальній чутливості і станах, що супроводжуються надлишком молібдену в організмі (гемохроматоз, гемосідероз та інші).

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти прийому рекомендованих доз молібдену не описані. Тривалий прийом великих доз чреватий збільшенням концентрації сечової кислоти в крові і, як наслідок, розвитком симптомів подагри.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Звичайний раціон городянина містить близько половини від необхідної кількості молібдену. Збагатити його можна хлібом з цільного зерна, молоком, бобовими, м’ясними субпродуктами, гречкою і соєю.

  У овочах, фруктах, цукрі, маслі, жирах і рибі молібдену дуже мало.

  Вміст молібдену у деяких продуктах харчування (мкг/100 г).

  Продукт Молібден
  Свиняча печінка 220
  Соєве борошно 182
  Яловича печінка 165
  Червонокачанна капуста 127
  Овес 70
  Часник 70
  Зерна кукурудзи 55
  Куряче яйце 14
  Коров’яче молоко 4,2
  Свинина 3
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит молібдену

  Причини

  Через вкрай невелику потребу нашого організму у молібдені випадки його нестачі зустрічаються рідко. Тим не менш, дефіцит може стати наслідком неправильного харчування, хвороб і тривалого лікування (внутрішньовенне харчування).

  Зокрема, недостатня кількість молібдену споживається людьми, які дотримуються вегетаріанської дієти, особливо, якщо вони їдять продукти з рослин, що виросли на бідному або надмірно очищеному грунті.

  До виснаження запасів молібдену в організмі може також призвести надмірне споживання солодких і білкових продуктів, на переробку яких організм витрачає великі кількості цього мікроелементу.

  Ознаки

  Симптомами низького рівня молібдену вважаються підвищена збуджуваність, дратівливість, «куряча сліпота». У лабораторії може бути виявлено зниження активності молібденвмісних ферментів.

  Наслідки

  Подальше зниження активності молібденвмісних ферментів може призвести до серйозних розладів здоров’я, зокрема, до порушення серцевого ритму і розвитку раку стравоходу.

  Лікування

  Дефіцит молібдену можна усунути за допомогою дієти з багатими на цей мікроелемент продуктів, а також, прийомом молібденвмісних препаратів і мультивітамінно-мінеральних комплексів. При цьому важливо дотримуватися рекомендованих добових норм, оскільки надлишок молібдену може сприяти розвитку подагри.

  Надлишок молібдену

  Причини

  Після того, як у першій половині 20 сторіччя у сільському господарстві виник бум молібденових добрив, стали виявлятися і досліджуватися наслідки його надлишку в організмі. Виявилось, що надмірна концентрація мікроелементу може так само спричиняти подагру, як і його нестача. У свою чергу, надлишок може стати наслідком отруєння на виробництві або підвищеного надходження молібдену з їжею і водою.

  Ознаки

  Про перевищення нормального рівня молібдену в організмі сигналізує підвищення активності ксантіноксидази і рівня сечової кислоти в сечі.

  Наслідки

  Якщо надлишок молібдену надходить до організму протягом тривалого часу, це може призвести до подагри сечокам’яної хвороби, пневмоконіозу і пригніченню кровотворення (анемія, лейкопенія).

  Лікування

  Для зниження отруйної дії молібдену на організм необхідно знизити надходження збагачених молібденом продуктів, проводити симптоматичне лікування, використовувати препарати, що містять мідь, а також сірку (метіонін, унітіол, тіосульфат натрію та інші). При гострому отруєнні молібденом постраждалого госпіталізують для проведення спеціалізованої інтенсивної терапії.

  Інші захворювання

  У сучасній медицині препарати молібдену можуть застосовуватися у комплексі лікування таких захворювань:

  • подагра;
  • захворювання серцево-судинної системи;
  • захворювання органів травлення;
  • захворювання зубів і пародонту;
  • затримка зросту у підлітків;
  • порушення чоловічої статевої функції;
  • захворювання очей.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Як і інші мінеральні речовини, молібден втрачається при тривалому варінні очищених овочів та під час розморожування м’яса у воді.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Молібден взаємно підсилює ефект у комбінації з іншими антиоксидантами.

  Несприятлива

  • Взаємно перешкоджає засвоєнню міді, заліза і натрію.
  згорнути
 • Норми споживання

  В Україні добова потреба людини у молібдені не визначена. Для довідки наводимо норми, що застосовують у США (за Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington DC 1989).

  Добова потреба здорових мешканців США у молібдені (мкг)

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 міс 15-30
  7-12 міс 20-40
  Діти
  1-3 років 25-50
  4-6 років 30-75
  7-10 років 50-150
  Чоловіки
  11-14 років 75-250
  15-18 років 75-250
  19-24 років 75-250
  25-50 років 75-250
  > 50 років 75-250
  Жінки
  11-14 років 75-250
  15-18 років 75-250
  19-24 років 75-250
  25-50 років 75-250
  > 50 років 75-250
  вагітні 75-250
  годувальниці 75-250
  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Організм дорослої людини на 1% складається з фосфору. Разом з кальцієм він складає основу твердої речовини кісток і зубів. детальніше

Крім того, фосфор входить до складу клітинних мембран, більшості найважливіших ферментів та носіїв генетичної інформації.

Цей мінерал відіграє ключову роль у рухах нашого тіла. Скорочення м’язів відбувається за рахунок хімії сполук фосфору.

згорнути
 • Безпека прийому

  Максимально припустимою дозою фосфору для дорослих вважається 4000 міліграм на добу. Рекомендований курс лікування – до 30 днів з подальшою перервою 1-2 місяці.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати фосфору протипоказані при його надлишку в організмі і підвищеній індивідуальній чутливості до будь-якого з компонентів.

  Побічні ефекти

  При дотриманні дозування і обмежень виникають вкрай рідко. Можливі поодинокі випадки нудоти здуття животу та/або запорів.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Фосфор міститься практично в усіх продуктах тваринного і рослинного походження. Але з перших він засвоюється людиною на 95%, а з других – лише на 50-60%. Тому найбільшу частину фосфору ми отримуємо з м’яса, риби і молочних продуктів.

  Вміст фосфору в продуктах харчування

  Продукт Вміст фосфору мг/100 г
  Пивні дріжджі 1753
  Гарбузове насіння 1144
  Проростки пшениці 1050
  Плавлений сир 800
  Кунжут 720
  Червона ікра 590
  Консервовані сардини 520
  Сир Чеддер 490
  Печінковий паштет 450
  Смажений арахіс 420
  Курячі грудки 310
  Соєві боби 250
  Курячі яйця 205
  Піца 160
  Молоко 92
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит фосфору

  Причини

  Звичайний раціон містить у кілька разів більш фосфору, ніж добова потреба людини в ньому. Тому випадки його нестачі частіше пояснюються розладами регуляції обміну фосфору, спричиненими захворюваннями нирок, ендокринної системи, алкоголізмом або побічними ефектами від прийому ліків.

  Ознаки

  Дефіцит фосфору в організмі проявляється слабкістю, втратою апетиту, тремтінням у руках, болем у м’язах, кістках і суглобах.

  Наслідки

  Тривала нестача фосфору може призвести до порушень роботи печінки, остеопорозу і послабленню серцевого м’язу.

  Лікування

  Нестача фосфору поповнюється за допомогою насичених їм продуктів, прийому мультивітамінно-мінеральних комплексів і лікарських засобів (АТФ, рибоксін, фосфоколін, гліцерофосфати, фітин тощо).

  Надлишок фосфору

  Причини

  Надлишкове надходження фосфору в організм може відбуватися при надмірному споживанні м’ясних консервів і газованої води; в результаті зловживання клізмами або послаблювальними засобами з фосфатами; у людей з нирковою недостатністю або ендокринними порушеннями.

  Ознаки

  Спочатку надлишок фосфору проявляється нервовим збудженням і м’язовими судомами.

  Віддалені наслідки

  Тривале надлишкове надходження фосфору провокує сечокам’яну хворобу, призводить до розм’якшення кісток у дорослих і рахіту у дітей. Отруєння фосфором порушує роботу печінки, нирок, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту та інших органів. Розвивається анемія, з’являється схильність до кровотеч

  Лікування надлишку фосфору

  При хронічному надлишку фосфору обмежується його надходження з їжею і призначається прийом речовин, зв’язуючих фосфати, тих, що містять солі алюмінію, кальцію або магнію. Іноді лікування проводиться шляхом внутрішньовенного вливання бідних фосфатами дезінтоксикаційних розчинів.

  Інші захворювання

  Препарати фосфору використовуються в лікуванні багатьох хвороб, пов’язаних з підвищеною потребою організму в енергії:

  • При серцево-судинних захворюваннях (для відновлення здатностей серцевого м’язу);
  • при вегето-судинній дистонії;
  • при синдромі хронічної втоми;
  • в періоді відновлення після тяжких захворювань і травм;
  • с метою підвищення витривалості.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Втрати фосфору при тепловій обробці рослинних продуктів становлять 10%, тваринних – 20% . Через тривале варіння очищених овочів та розморожування м’яса у воді втрати всіх мінеральних речовин збільшуються

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Засвоєння фосфору в організмі людини підсилюється під впливом вітамінів A, D, F, а також калію, кальцію, заліза та марганцю.

  Несприятлива

  • Алюміній, магній, надлишковий цукор і вітамін D здатні знижувати рівень фосфору в організмі.
  згорнути
 • Норми споживання

  Рекомендована добова потреба людини у фосфорі встановлена для Українинаказом Міністерства Охорони Здоров’я від 18.11.1999 р.

  Фосфор в міліграмах

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 300 300
  4-6 місяців 400 400
  7-12 місяців 500 500
  1-3 років 800 800
  4-6 років 800 800
  6 років (учні) 800 800
  7-10 років 1000 1000
  11-13 років 1200 1200
  14-17 років 1200 1200
  18 років і старше 1200 1200

  Для порівняння наводимо рекомендовані добові потреби у фосфорі, розраховані для Європи (за Goodman & Gilman’s “The Pharmacological Basics of Therapeutics” Tenth Edition).

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 мес 300
  7-12 мес 500
  Діти
  1-3 років 800
  4-6 років 800
  7-10 років 800
  Чоловіки
  11-14 років 1200
  15-18 років 1200
  19-24 років 1200
  25-50 років 800
  > 50 років 800
  Жінки
  11-14 років 1200
  15-18 років 1200
  19-24 років 1200
  25-50 років 800
  > 50 років 800
  вагітні 1200
  годувальниці 1200

  При напружених фізичних тренуваннях потреба у фосфорі може бути значно підвищена.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Сірка належить до макроелементів, оскільки її у людському організмі доволі багато (близько 10% всіх мінералів, що містяться в нас). детальніше

Вона задіяна у низці життєво важливих процесів, а крім того входить до складу багатьох амінокислот, гормонів, вітамінів В1 і В5.

Сірка бере участь у виробленні енергії, диханні тканин і білковому обміні. ЇЇ присутність допомагає підтримати у нормі згортання крові, травлення їжі і роботу суглобів. Крім того, сірка – необхідний елемент для здоров’я шкіри, волосся і нігтів.

згорнути
 • Безпека прийому

  Гранична доза сірки не визначена. Описані кишкові розлади після прийому всередину 0,7 міліграм чистої сірки. При цьому споживання великих доз органічно зв’язаної сірки (наприклад, у складі амінокислот) не призводило до отруєння.

  Велику небезпеку для життя і здоров’я людини являють летючі сполуки сірки. Їх вдихання може призвести до тяжких отруєнь з летальним результатом. Гранично припустима концентрація сірководню у повітрі робочих приміщень складає 10 мг/м3, в атмосферному повітрі – 0,008 мг/м3.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати, що містять сірку, протипоказані при надлишку сірки у організмі і підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Вкрай рідко можуть виникати шкірні висипи, нудота, здуття животу та/або діарея.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Помітні кількості сірки є у всіх продуктах з великим вмістом білку, передусім, тваринного походження. Це молюски, морська риба, м’ясо і яйця, особливо перепелячі. Серед рослинних продуктів вмістом сірки виділяються бобові, капуста, гречка, соя, яблука, виноград.

  Вміст сірки у деяких продуктах харчування.

  Продукт Вміст сірки мг/100 г
  Яловичина 230
  Свинина 220
  Окунь морський 210
  Ставрида 208
  Кета 202
  Тріска 200
  Курка 186
  Бройлери 180
  Яйця 176
  Морозиво 38
  Молоко 29
  Сир голландський 25
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит сірки

  Причини

  Потрібну організму кількість сірки легко отримати за допомогою нормального харчування, тому причиною її дефіциту частіше стають внутрішні розлади.

  Ознаки

  Нестача сірки передусім проявляється висипаннями на шкірі, тьмяністю волосся, ламкістю нігтів і болями у суглобах. Аналіз крові може показати підвищення рівню цукру і тригліцерідів.

  Наслідки

  На дефіцит сірки організм реагує не специфічними захворюваннями, а порушеннями в роботі багатьох систем. Через збої обміну речовин проявляються симптоми захворювань печінки, суглобів, шкіри і нервової системи. Різко знижується імунітет.

  Лікування

  Не існує препаратів, створених спеціально для лікування дефіциту сірки. Щоб компенсувати її нестачу, приймають мультивітаміни і їдять більше багатих на сірку продуктів.

  Надлишок сірки

  Причини

  Чиста сірка не токсична, на відміну від її сполук. Найчастіше гострі і хронічні отруєння спричиняються сірководнем, сірковуглецем та сірчистим газом. Джерелом надлишкового надходження мінералу можуть також стати консерванти-сульфіти, які додають у копченості, алкогольні і безалкогольні напої.

  Ознаки

  Хронічне отруєння сіркою проявляється у вигляді шкірного висипу, набряку і болю у очах, загальній слабкості і нудоті.

  Наслідки

  Висока концентрація сірководню у повітрі може призвести до швидкої смерті від зупинки дихання. Хронічне отруєння чревате анемією, розладами травлення і зниженням інтелекту.

  Лікування надлишку сірки

  Щоб знизити негативний вплив сполук сірки, треба їсти більше яєць, жирного м’яса і птиці. При гострому отруєнні необхідна госпіталізація.

  Лікування інших захворювань

  Препарати, що містять у складі сірку, можуть застосовуватися всередину при алергіях, бронхіальній астмі, ревматоїдному артриті, остеоартрозі. Для зовнішнього застосування вони використовуються при лікуванні корости, екземи та інших шкірних захворювань.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Численні органічні сполуки сірки руйнуються при термічній обробці.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Фтор і залізо сприяють засвоєнню сірки.

  Несприятлива

  • Миш’як, свинець, кадмій, молібден і селен сповільнюють засвоєння сірки.
  згорнути
 • Норми споживання

  Офіційно затверджених нормативів споживання для сірки не існує. За різними даними, рекомендована добова норма для дорослої людини коливається між 500 і 5000 міліграмами сірки на добу.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

Селен дуже рідко зустрічається в природі, але є постійно присутнім у тілі кожної людини. Це незамінний для нас мікроелемент. детальніше

Його головна функція – захист організму від несприятливих впливів.

Селен підсилює імунітет і перешкоджає ранньому старінню, вберігаючи клітини від ушкоджень вільними радикалами. Його профілактичний прийом знижує небезпеку отруєння важкими металами. Крім того, селен – один з небагатьох мікроелементів, чия здатність знижувати ризик захворювань на рак науково доведена.

згорнути
 • Безпека прийому

  У країнах з значною нестачею селену в оточуючому середовищі припускається прийом селену у високих дозах: аж до 400-700 мікрограм на день. Дані про безпеку високих доз відсутні.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати селену протипоказані при надлишку селену і підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Можливі поодинокі випадки нудоти, здуття живота та/або діареї.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Більш за все селену містять морепродукти, зокрема морська риба. Багато його у сільських молоці і сметані, у білих грибах, у м’ясних субпродуктах и свинячому салі, в часнику и оливковій олії.

  Достатньо селену можна знайти у овочах і фруктах, у злаках і горіхах, за умови, що вони були вирощені у екологічно чистих місцевостях з достатньою концентрацією мінералу у грунті. Проте, перевірити це під час купівлі неможливо, тому морські і тваринні продукти вважаються більш надійними джерелами селену.

  Вміст селену у деяких продуктах харчування

  Продукт Вміст селену, мкг/100 г
  Білі гриби 100
  Креветки 52
  Хліб з борошна цільного помолу 35
  Тріска 33
  Краби і раки 17
  Сир Чеддер 12
  Яловичина 3
  Морква 1
  Турнепс 1
  Молоко 1
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Нестача селену в організмі людини веде до руйнування клітинних мембран, надлишкового накопичення кальцію, порушення обміну амінокислот і зниженню вироблення енергії організмом.

  Дефіцит селену

  Причини

  Вміст селену в продуктах харчування залежить від його концентрації у грунті, а вона є недостатньою практично на всіх віддалених від моря територіях України. Більш того, через втрати під час обробки цей мікроелемент практично відсутній у магазинних продуктах. Тому більшість мешканців континентальних областей країни отримують лише 70-80% рекомендованої дози селену. Це є так званий м’який дефіцит.

  Причинами суттєвої нестачі селену в організмі можуть стати:

  • хвороби печінки;
  • дисбактеріоз кишечнику;
  • алкоголізм;
  • пухлини.

  Дефіцит селену підсилюється після 40-45 років.

  Ознаки

  До перших симптомів нестачі селену належать: дерматит, екзема, слабкий зріст і випадіння волосся, дистрофічні зміни нігтів. Знижується імунітет, частішають застуди.

  Наслідки

  Гострий дефіцит селену може призвести до раптової смерті немовлят, до сповільненого зросту дітей і підлітків, до порушення репродуктивної функції у молодих чоловіків. В подальшому нестача селену прискорює старіння, спричиняючи хвороби серцево-судинної системи, печінки, щитоподібної залози, очей і значно підсилює ймовірність виникнення раку.

  Лікування

  Щоб надолужити дефіцит селену, раціон насичують багатими на нього продуктами та приймають препарати, що містять селен, з розрахунку не менш 20-50 мікрограм селену на добу. В тяжких випадках добова доза селену може бути збільшена до 100-400 мікрограм.

  Надлишок селену

  Дослідження ролі селену у попередженні раку спричинили наприкінці XX сторіччя ейфорію. Лікарі стали призначати великі дози мікроелементу, а пацієнти - безконтрольно приймати їх протягом тривалого часу. Лише через декілька років до фахівців прийшло розуміння того, що надлишок селену так само шкідливий, як і його дефіцит. Було доведено, що ракова пухлина може використовувати зайвий селен для зросту і розвитку.

  Причини

  Головними причинами виникнення надлишку селену в організмі вважаються:

  • самостійний прийом препаратів селену у значних кількостях;
  • отруєння на виробництві (електронна, металургійна, скляна, нафтопереробна, хімічна, фармацевтична промисловість).

  Ознаки

  Характерним симптомом надлишкового вмісту селену в організмі є запах часнику з рота і від шкіри. Крім того, стає нестабільною психіка, з’являється нудота і блювання, випадає волосся і ламаються нігті.

  Наслідки

  У перспективі надлишок селену може призвести до тяжкої печінкової недостатності та набряку легень. Він також підсилює перебіг онкологічних захворювань.

  Лікування надлишку селену

  При гострій інтоксикації селеном необхідна госпіталізація для спеціалізованої інтенсивної терапії.

  Лікування інших захворювань

  Сполуки селену застосовуються для профілактики і лікування міокардіопатій, гепатитів, панкреатитів, захворювань шкіри, вуха, горла і носа.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  У процесі будь-якого способу приготування м’ясних і запікання морських продуктів на домашній кухні втрат селену практично не відбувається.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • Взаємно підсилює антиоксидантну дію вітамінів Е і С.
  • Сповільнює розпад вітамінів А і Е.
  • Бере участь у обміні йоду.

  Несприятлива

  • Селен перешкоджає всмоктуванню кадмію, а надлишок кадмію призводить до дефіциту селену.
  • Можлива конкурентна дія селену і міді.
  згорнути
 • Норми споживання

  В Україні добова потреба здорових людей у селені встановлена наказом Міністерства Охорони Здоров’я N272 від 18.11.1999 року.

  Рекомендована добова потреба у селені (мікрограми).

  Вік Чоловіки Жінки
  0-3 місяця 10-15 10-15
  4-6 місяців 10-15 10-15
  7-12 місяців 10-15 10-15
  1-3 років 10-30 10-30
  4-6 років 20 20
  6 років (учні) 30 30
  7-10 років 30 30
  11-13 років 40 45
  14-17 років 50 50
  18 років і старше 50 50

  Для порівняння наводимо добову потребу у селені, розраховану для мешканців Європи (за Goodman & Gilman’s “The Pharmacological Basics of Therapeutics”)

  Рекомендована добова потреба у селені (мікрограми)

  Вікова група Добова потреба (мкг)
  Грудні діти
  0-6 мес 10
  7-12 мес 15
  Діти
  1-3 років 20
  4-6 років 20
  7-10 років 30
  Чоловіки
  11-14 років 40
  15-18 років 50
  19-24 років 70
  25-50 років 70
  > 50 років 70
  Жінки
  11-14 років 45
  15-18 років 50
  19-24 років 55
  25-50 років 55
  > 50 років 55
  вагітні 65
  годувальниці 75

  Вагітні, годувальниці, спортсмени і курці потребують великих доз селену. Слід проконсультуватися відносно них з лікарем.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php

  Селен. Итоги и перспективы применения в педиатрии

  И.В. Гоголева, О.А. Громова, ГОУ ВПО «Ивановская государственная медицинская академия» Росздрава

  http://medi.ru/doc/j01090306.htm

У людському тілі міститься лише 1-2 грами кремнію. Однак його довгі складні молекули відіграють важливу роль в зміцненні кісток, сполучних тканин, судин і хрящів. детальніше

Без кремнію неможливе здоров’я шкіри, волосся і нігтів.

Серед інших корисних властивостей кремнію зауважимо його допомогу у засвоєнні організмом понад 70% хімічних елементів і, насамперед, кальцію.

згорнути
 • Безпека прийому

  Поріг токсичності для кремнію становить 500 міліграмів на день. Через низьку токсичність кремнію немає обмежень щодо тривалості його прийому всередину. Є дані щодо використання антациду магній трисилікат протягом десятків років без шкідливих ефектів.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати кремнію протипоказані при станах, що супроводжуються надлишком кремнію в організмі (силікоз, сечокам’яна хвороба, злоякісні пухлини легенів тощо), а також підвищеній індивідуальній чутливості.

  Побічні ефекти

  Побічні ефекти препаратів кремнію при їх прийомі всередину в рекомендованих дозах з урахуванням обмежень і протипоказань у медичній практиці не описані.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Головними харчовими джерелами кремнію є рослинні продукти: селера, лук-порей, редис, насіння соняшнику, помідори, буряк, соя, коричневий рис, лісові ягоди, зелень, висівки, мука грубого помелу, чорний хліб. Є він і в деяких продуктах тваринного походження, наприклад, ікрі, яйцях і кислому молоці.

  З лікарських трав високим вмістом кремнію виділяються польовий хвощ, собачник аптечний, медуниця, пікульнік, горець пташиний, цикорій, пирій, кропива, мати-й-мачуха.

  Кремній також присутній у виноградному соку, в вині й пиві, а також у багатьох мінеральних водах.

  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит кремнію

  Причини

  Причиною недостатнього вмісту кремнію в організмі найчастіше стає раціон, збагачений продуктами з високим ступенем обробки, і рослинами, вирощеними з використанням великої кількості мінеральних добрив. Погіршити ситуацію здатні фізичні навантаження, швидкий зріст у дітей і підлітків, а також порушення обміну кремнію.

  Ознаки

  Ознаки дефіциту кремнію подібні симптомам нестачі інших мікроелементів і вітамінів:

  • підвищена втомлюваність;
  • погіршення самопочуття при зміні погоди;
  • перепади настрою;
  • витончення, ламкість, випадіння волосся, лупа;
  • схильність до грибкових захворювань;
  • підвищення концентрації холестерину в крові.

  Наслідки

  У випадках тривалої нестачі кремнію у дітей може розвитися рахіт, а у людей похилого віку – гіпертонія, атеросклероз і ламкість кісток.

  Лікування

  Дефіцит кремнію поповнюється за рахунок продуктів, що містять кремній, чаїв на основі трав, що містять кремній (хвощ, пікульнік, кропива, горець пташиний тощо), мультивітамінно-мінеральними комплексами або біологічно активними добавками. Рекомендована доза становить 20-30 мг кремнію на добу.

  Надлишок кремнію

  Причини

  Підвищений вміст кремнію зустрічається в організмах робітників, що контактують з азбестом, кварцом, аерозолями, цементом, склом тощо, а також у людей з порушеннями регуляції обміну кремнію.

  Ознаки

  Специфічних ранніх симптомів надлишку кремнію не існує. Можуть спостерігатися дратівливість, слабкість, зниження працездатності. При вдиханні збагаченого кремнієм пилу на виробництві з’являється частий кашель, темнуваті домішки у харкотинні, задуха при незначному навантаженні.

  Наслідки

  Постійне вдихання пилу з високою концентрацією двоокису кремнію призводить до розвитку силікозу і фіброзу легень. Його надмірний вміст в організмі може також спровокувати сечокам’яну хворобу, злоякісні пухлини плеври і черевної порожнини.

  Лікування

  При надлишку в організмі кремнію і силікозі необхідно почати прийом ентеросорбентів та проводити симптоматичне лікування.

  Роль в лікуванні інших захворювань

  Екстракти і настої рослин, що містять кремній (хвощ, кропива, горець, тисячолисник, бамбук, модрина, женьшень) використовуються в народній медицині різних країн як сечогінний засіб, а також при порушенні згортання крові, запаленні ясен і шкірних захворюваннях.

  Збагачені кремнієм біологічно активні добавки і лікарські препарати застосовуються для профілактики і лікування остеопорозу, атеросклерозу, захворювань нігтів, волосся і шкіри.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Дані про втрати кремнію при кулінарній обробці відсутні. Відомо, що його сполуки стійкі до високих температур, що дозволяє використовувати у лікуванні і профілактиці дефіциту кремнію чаї з багатих кремнієм лікарських трав.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятлива

  • вміст кремнію в організмі зростає при раціоні, збагаченому харчовими волокнами;
  • кремній сприяє засвоєнню кальцію;
  • кремній допомагає магнію і фтору в процесі мінералізації кісток.

  Несприятлива

  • надлишкове споживання рафінованих харчових продуктів чревате дефіцитом кремнію;
  • надлишок алюмінію в організмі може спричинити дефіцит кремнію.
  згорнути
 • Норми споживання

  За даними різних досліджень, оптимальна доза кремнію для дорослих становить 50-100 міліграм на добу. Добова потреба дітей і підлітків поки ще не встановлена. Офіційно затверджених нормативів споживання кремнію не існує.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Макро- и микроэлементы в организме человека: функции, дефицит/профицит, роль в проблеме сниженного иммунитета (обзор литературы)

  http://novosti.mif-ua.com/archive/issue-6806/article-6819/

Значення олова для людського організму досі вивчається. детальніше

Встановлено, що метал входить до складу шлункового ферменту гастрину, впливає на активність флавінових ферментів, бере участь у формуванні скелету і здатний прискорювати процеси зросту.

згорнути
 • Безпека прийому

  Токсична доза для людини дорівнює 2 грамам олова. Даних щодо смертельної дози не існує.

  Препарати олова у медицині не застосовуються.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Разом з їжею людина отримує достатню кількість олова і не відчуває потреби у його додатковому прийомі. Особливо багато олова у жирах і жирній рибі.

  Мікрограм олова на 1 грам продукту

  Продукт Олово
  Фісташки 35
  кукурудза 28,9
  горошок зелений 16,2
  горіхи кедрові 2,9
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит олова

  Дефіцит олова трапляється вкрай рідко і детально вивчений лише на прикладі лабораторних тварин.

  Причини

  Причиною виникнення дефіциту олова у тілі людини вважається недостатнє надходження з їжею – 1 міліграм на день і менше.

  Ознаки

  Експерименти на лабораторних тваринах показали, що при нестачі олова у них розвивається облисіння і погіршується слух. В подальшому піддослідні починали відставати у зрості і вазі.

  Лікування

  Препаратів для лікування нестачі олова не існує. Дефіцит поповнюється за рахунок багатих на олово продуктів.

  Надлишок олова

  Причини

  Надлишок олова вивчено набагато краще за його дефіцит. Його причиною можуть стати вихлопні гази і пил від автомобільних шин. Особливо багато олова у організмах людей, що мешкають вздовж автотрас та не тільки вдихають його, а й ще їдять забруднені оловом овочі і фрукти.

  Ознаки

  Першою ознакою надлишку олова може стати металічний присмак у роті. З’являється слабкість, запаморочення, головний біль. Діти стають збудженими і навіть агресивними.

  Наслідки

  При тривалому надлишку олово починає відкладатися у скелеті і внутрішніх органах. Розвивається анемія, станіоз і печінкова недостатність. При найнесприятливіших обставинах можливі незворотні ураження нервової системи.

  Лікування надлишку олова

  При хронічній інтоксикації оловом і його сполуками можуть бути корисні дієтотерапія, ентеросорбенти, гепатопротектори і симптоматичні засоби. Можливе призначення хелатуючої терапії, препаратів міді і цинку. При гострому отруєнні оловом постраждалого госпіталізують для спеціалізованого лікування.

  Роль в лікуванні інших захворювань

  У сучасній медицині олово не застосовується, хоча в минулому його препарати використовувались при хворобах очей, екземі, епілепсії та для боротьби з глистами.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Олово може насичати їжу, якщо та тривалий час знаходиться у металічному посуді. Для зберігання відкритих консервів ті інших продуктів краще обирати скляні або фарфорові ємності.

  згорнути
 • Взаємодія

  Несприятлива

  • Олово взаємно перешкоджає засвоєнню цинку і міді.
  згорнути
 • Норми споживання

  Офіційно затверджених нормативів споживання олова не існує. Вважають, що його оптимальна доза для людини становить від 2 до 15 міліграм на день.

  згорнути
 • Тематичні статті

  Скальный А.В. Химические элементы в физиологии и экологии человека.

  Москва, ОНИКС 21 век, Мир, 2004, 215 с., Олово: с.174-176.

Ванадій було відкрито у 1830 році шведським хіміком Нільсом Сефстремом, що шукав добавки для виплавки якісної сталі. детальніше

Елемент названо на честь Ванадіс – стародавньої богині краси у Скандинавії.

Хоча в організмі людини міститься лише 0,1 мг ванадію, він вважається необхідним для протікання низки фізіологічних процесів. При цьому конкретна роль ванадію вивчена недостатньо. Вважають, шо його мікродози знижують ризики серцево-судинних захворювань, зменшують вироблення холестерину, беруть участь у формуванні кісткової тканини, регулюють рівень глюкози і гемоглобіну у крові.

згорнути
 • Безпека прийому

  Токсична доза ванадію для людини дорівнює 0,25 мг, летальна доза – 2-4 мг.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати ванадію протипоказані при підвищеній індивідуальній чутливості та станах, що супроводжуються надлишком цього елементу в організмі.

  Побічні ефекти

  Якщо приймати препарати ванадію у рекомендованих дозах с урахуванням обмежень і протипоказань, побічні ефекти трапляються вкрай рідко. Можливі поодинокі випадки запаморочення, нудоти, здуття животу та/або діареї.

  згорнути
 • Харчові джерела

  Велика кількість ванадію міститься у рослинній олії, петрушці, печінці, жирному м’ясі, морській рибі, сої, укропі і хлібних злаках. Хорошими джерелами безпечного ванадію є бджолине маточне молочко і мед з сотами.

  Вміст ванадію у деяких продуктах харчування.

  Продукт Вміст ванадію, мкг/100 г
  Рис 400
  Квасоля 190
  Редис 185
  Ячмінь 172
  Гречка 170
  Зелений салат 170
  Горох 150
  Картопля 149
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит ванадію

  Причини

  Дефіцит ванадію виникає вкрай рідко. Його причиною вважають недостатнє надходження мікроелементу з їжею.

  Ознаки

  До ранніх ознак відносять:

  • зниження міцності зубів, схильність до карієсу;
  • емоційну нестійкість;
  • швидку втомлюваність;
  • схильність до частих випадків гіпоглікемії при діабеті;
  • зниження рівню холестерину, підвищення вмісту тригліцеридів, печінкових ліпідів і фосфоліпідів у плазмі крові.

  У віддаленій перспективі нестача ванадію може збільшити ризик виникнення атеросклерозу і цукрового діабету,погіршити стан кісток і призвести до безпліддя. Описані поодинокі випадки психічних порушень – ванадійдефіцитна шизофренія.

  Лікування дефіциту ванадію

  При дефіциті ванадію треба збільшити споживання багатих на ванадій харчових продуктів і приймати мультивітамінно-мінеральні комплекси, що містять ванадій (з розрахунку не більш 25 мкг ванадію на добу).

  Надлишок ванадію.

  Надлишок ванадію у людському організмі зустрічається значно частіше і є більш вивченим явищем, ніж його дефіцит. Зазвичай він пов’язаний з екологією і отруєннями на виробництві асфальту, скла або нафтопродуктів.

  При гострій інтоксикації ванадієм:

  • запалюється шкіра і слизові оболонки очей, глотки, верхніх дихальних шляхів;
  • накопичується слиз у бронхах і легенях;
  • проявляються алергічні реакції;
  • знижується кількість лейкоцитів у крові;
  • виникає анемія.

  При хронічній інтоксикації:

  • в організмі зменшується вміст аскорбінової кислоти;
  • частіше виникають хвороби бронхо-легеневої системи;
  • збільшується ризик розвитку пухлин.

  Занедбані випадки отруєння ванадієм чреваті серйозними проблемами с мозком:

  • маніакально-депресивними станами;
  • невротичною реактивною депресією;
  • шизофренією:
  • ендемічним розсіяним склерозом.

  Лікування надлишку ванадію

  Щоб вивести з організму надлишок ванадію і усунути симптоми отруєння, застосовуються комплексоутворювачі (ЕДТА), препарати хрому і ентеросорбенти.

  При гострому отруєнні постраждалого треба доставити до лікарні для спеціалізованої інтенсивної терапії.

  Інші захворювання

  Сполуки ванадію здавна застосовувались у медицині як стимулюючі засоби при анемії, а також при лікуванні туберкульозу, сифілісу, ревматизму. Нині мультивітамінно-мінеральні комплекси і біологічно активні добавки, що містять мікродози ванадію, застосовуються у терапії цукрового діабету, ожиріння.

  Препарати з ванадієм також використовуються у спортивній медицині для зниження ваги.

  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Вважається, що при тривалому варінні і розморожуванні м’ясних або рибних продуктів у воді збільшуються втрати всіх мінеральних речовин. Проте, підтверджені дані щодо таких втрат для ванадію відсутні.

  згорнути
 • Взаємодія

  Несприятлива

  • Ванадій взаємно послаблює засвоєння хрому і білків.
  згорнути
 • Норми споживання

  Добова потреба дорослої людини у ванадії становить близько 10-25 мкг. Офіційно затверджених нормативів добового споживання ванадію не існує.

  згорнути
 • Тематичні статті

  СРАВНИТЕЛЬНАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ВАНАДИЙ-СОДЕРЖАЩИХ СОЕДИНЕНИЙ, ОБЛАДАЮЩИХ ИНСУЛИНО-ПОДОБНЫМ ДЕЙСТВИЕМ

  ГОЛУБЕВ М.А., ГОРОДЕЦКИЙ В.К., АНИСЬКИНА А.П., ТОЧИЛКИН А.И., БЕЛЯЕВА Н.Ф.НИИ биомедицинской химии РАМН, ГНИЦ ПМ МЗ РФ

  http://medi.ru/pbmc/8800208.htm

Ще 5000 років тому єгиптяни лікували цинковою маззю шкірні хвороби, а в 1970-х роках наука визнала цинк життєво важливим елементом для людини. детальніше

Він входить до складу понад 200 ферментів і, тим самим, забезпечує основні хімічні процеси у нашому організмі.


Ось лише деякі з них:

 • утворення і зріст клітин;
 • обмін речовин;
 • передача генетичної інформації;
 • синтез білків;
 • загоєння ран;
 • підтримання міцності волосся і нігтів;
 • засвоєння вуглеводів і жирів;
 • підтримання і поліпшення пам’яті;
 • забезпечення стабільності сітківки і прозорості кришталика ока;
 • нормальний розвиток і функціонування статевих органів.
згорнути
 • Гранично припустимі дози і тривалість прийому

  Цинк починає проявляти токсичні властивості після прийому 150-600 міліграм, летальна доза – 6 грам.

  Рекомендована тривалість прийому терапевтичних доз – не більш 3 місяців з подальшою перервою не менш 1 місяця і повторенням курсу у разі необхідності.

  Обмеження і протипоказання

  Препарати цинку протипоказані при його надлишку в організмі і підвищеній індивідуальній чутливості до будь-якого з компонентів.

  Побічні ефекти

  Вкрай рідко можливі випадки запаморочення, нудоти, здуття живота і діареї при прийомі всередину, а також місцеві алергічні реакції при локальному застосуванні.

  згорнути
 • Харчові джерела

  У фруктах та овочах цинку міститься небагато, тому від його нестачі часто страждають вегетаріанці. Проте, навіть повноцінний раціон не може задовольнити підвищену потребу організму в цьому мікроелементі. Справа в тому, що людина здатна засвоїти не більш, ніж 30% цинку, що міститься у продуктах.

  Найбільш багаті на цинк морепродукти, висівки та пророслі зерна пшениці, гарбузове і соняшникове насіння, печінка, тверді сири, мед, бобові, горіхи, гриби і ягоди.

  Вміст цинку в деяких продуктах харчування.

  Продукти Вміст цинку, мг/100 г
  Пекарські дріжджі 2
  Печінка теляча 6,2
  Краби і раки 5,5
  Яловичина 5,3
  Консервовані сардини 3,0
  Креветки 2,4
  Сир Чеддер 2,3
  Хліб з борошна цільного помолу 1,8
  Птиця 1,5
  Чечевиця 1,4
  Житній хліб 1,3
  Коричневий рис 0,7
  Тріска 0,5
  згорнути
 • Пов’язані захворювання

  Дефіцит цинку

  Причини

  Причиною нестачі цинку у людини можуть стати природжені генетичні захворювання, хвороби щитоподібної залози, порушення функцій печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту.

  Проте, найчастіше нестача цинку зумовлена особливостями способу життя:

  • вегетаріанством, рідким споживанням м’яса і морепродуктів;
  • постійним споживанням надто солоних або надто солодких страв;
  • рясним потовиділенням (наприклад, під час роботи у гарячих цехах);
  • тривалим прийомом протизаплідних, гормональних і сечогінних засобів, препаратів кальцію;
  • зловживанням алкоголем.

  Через передчасне введення у раціон коров’ячого молока нестача цинку може виникнути у дітей на першому році життя.

  Ознаки

  Найточнішою ознакою дефіциту цинку вважаються білі плями на нігтях (лейконіхія). Часто вони супроводжуються слабкістю, запамороченням, шумом у вухах, виникненням вугрів і неприємного запаху з роту.

  Наслідки

  Дефіцит цинку призводить до комплексних розладів всіх функцій організму, в забезпеченні яких він приймає участь:

  • сповільнюється зріст у дітей і статеве визрівання у підлітків
  • спостерігається імпотенція у чоловіків і стерильність у жінок;
  • погано загоюються рани;
  • порушується засвоєння вітамінів А, С і Е;
  • підвищується рівень холестерину;
  • загострюються серцево-судинні, інфекційні, ендокринні, шкірні, шлунково-кишкові і інші тяжкі захворювання.

  Лікування

  Цинк лише на 30% засвоюється з їжі, тому для швидкої компенсації його дефіциту необхідний прийом ліків, що містять цинк (сульфат цинку, оксид цинку та інші) з розрахунку від 20 до 150 мг цинку на добу. В залежності від тяжкості перебігу хвороби і рекомендацій лікаря, курс триває 2-3 місяці з подальшою перервою не менш 1 місяця і у разі необхідності повторюється.

  Крім того, цинк входить до складу більшості вітамінно-мінеральних комплексів.

  Надлишок цинку

  Причини

  Надлишок цинку в організмі може виникнути через внутрішні розлади (захворювання крові, гіпертонічна хвороба, гіпотиреоз та інші) або через надмірне надходження зовні. Таке трапляється при підвищеному вмісту цинку у питній воді або споживанні продуктів, що тривалий час зберігалися у оцинкованому посуді.

  Ознаки

  До ознак надлишку цинку належать печія, нудота, блювання,болі у шлунку, запор або діарея.

  Наслідки

  Підвищений вміст цинку в організмі протягом тривалого часу призводить до тяжких порушень функцій печінки і некротичних змін у тканинах підшлункової залози.

  Лікування

  Необхідно припинити застосування препаратів, що містять цинк і почати приймати ентеросорбенти (карбосфер, карболонг, ентеросгель тощо). В тяжких випадках, наприклад, при гострому отруєнні, потрібна госпіталізація.

  Роль цинку у лікуванні

  Препарати цинку застосовуються у комплексному лікуванні:

  • практично всіх «вікових» захворювань;
  • аденоми передміхурової залози;
  • гіповітамінозів А, С, Е;
  • ревматизму;
  • захворювань ясен і пародонту;
  • порушень зору;
  • розладів чоловічої статевої і репродуктивної функції;
  • злоякісних пухлин.
  згорнути
 • Вплив кулінарної обробки на засвоєння

  Максимальні втрати цинку (до 60%) відбуваються при варінні у великій кількості води. Протирання і попереднє обсмажування також цьому сприяють.

  згорнути
 • Взаємодія

  Сприятива

  • Вітаміни А, С, Е і цинк взаємно підсилюють ефект одне одного.
  • Вітамін В2 покращує засвоюваність цинку.

  Несприятлива

  • Цинк конкурує за засвоєння з кальцієм, залізом і міддю.
  • Фолієва кислота порушує всмоктування цинку.
  • Алкоголь, гормональні, протизапліднювальні засоби і деякі антибіотики посилюють дефіцит цинку в організмі.
  згорнути
 • Норми споживання

  В Україні рекомендовані добові потреби здорових людей встановлені наказом Міністерства Охорони Здоров’я N272 від 18.11.1999 року.

  Цинк в міліграмах

  Вік Хлопчики Дівчатка
  0-3 місяця 3 3
  4-6 місяців 4 4
  7-12 місяців 7 7
  1-3 років 10 10
  4-6 років 10 10
  6 років (учні) 10 10
  7-10 років 10 10
  11-13 років 15 12
  14-17 років 15 13
  18 років і старше 15 15

  Для порівняння наводимо добові норми, розраховані для американців (за Recommended Dietary Allowances Tenth Edition- National Academy Press Washington D.C. 1989).

  Вікова група Добова потреба (мг)
  Грудні діти
  0-6 мес 5
  7-12 мес 5
  Діти
  1-3 років 10
  4-6 років 10
  7-10 років 10
  Чоловіки
  11-14 років 15
  15-18 років 15
  19-24 років 15
  25-50 років 15
  > 50 років 15
  Жінки
  11-14 років 12
  15-18 років 12
  19-24 років 12
  25-50 років 12
  > 50 років 12
  вагітні 15
  годувальниці 19
 • Тематичні статті

  Витамины и минералы – высокое качество жизни.

  О. Н. Шаповал, Национальный фармацевтический университет

  http://www.provisor.com.ua/archive/2006/N3/art_07.php